Yunan Mitolojisinde Bulutları Devşiren Olarak Bilinen Tanrı Kimdir?

Yunan Mitolojisinde Bulutları Devşiren Olarak Bilinen Tanrı Kimdir - Yunan Mitolojisinde Bulutları Devşiren Olarak Bilinen Tanrı Kimdir?
Yunan Mitolojisinde Bulutları Devşiren Olarak Bilinen Tanrı Kimdir?

Yunan Mitolojisinde ki “Bulutları Devşiren” olarak bilinen Tanrı, Zeus’tur. Bunun dışında “Tanrıların Ve İnsanların Babası” ve “Tanrıların Kralı'” olarak da anılır. Yunan Mitelojisi’ndeki en büyük ve güçlü Tanrı olan Zeus’a, “Jüpiter” de denmektedir. Göklerin, şimşeklerin ve gök gürültülerinin Tanrı’sı olan Zeus, bu nedenle hep elinde bir şimşekle resmedilmektedir. Zeus ayrıca hukuk, düzen ve adaletin Tanrı’sı olarak da anılır. Tanrıların kralı olduğu için taht ve asa ile de resimlenir. Ateş “Aegina” nın taşıyıcısıdır. Siyah gri sakallı, uzun kıvırcık saçlı, uzun boylu ve güçlü kaslı bir adam olarak resmedilmiştir.

Simgesi kartal, boğa, şimşek ve meşe ağacıdır. Yunan Mitolojisi onu yağmur ve bereketin beklendiği Tanrı olarak niteler.

Dünyanın Yedi Harikası’ndan biri olan Olimpia Zeus Tapınağı, İzmir’in kuzeyinde bulunan Bergama’da, antik Pergamon şehrinde bulunmaktadır.

Kimliği

Babası Titan Kronos, annesi Rhea’dır. Tanrıça Hera’nın eşi, aynı zaman da habercisi olan Hermes’in babasıdır. Anlatılan kehanette, doğan çocuklarını babası Kronos, doğar doğmaz yuttuğu için, son çocuğu olan Zeus’u annesi babasından kaçırmıştır. Büyüyüp, babası Kronos’u yenecek hale gelinceye kadar, Zeus’u İda Dağı’nda saklamıştır. Ergenliğe erişen Zeus, babasını yenmiş ve kardeşlerini babasının midesinden çıkarmıştır.

Özellikleri

En fazla çapkınlığı ile anılmıştır. En çok çocuğu olan Tanrı olarak bilinir. Kızkardeş’lerinin yanı sıra kendi kızı olan Persephone’ye de aşık olmuş ve ondan Zagreus isimli bir oğlu olmuştur. İstediği her şeyin şekline girebildiğinden Leda için kuğu, Aegina için ateş, Hera için guguk kuşu, Alkmena için kocasının kılığına girdiği söylenmiştir. Ölümlü ya da ölümsüz her şeye aşık olabildiği anlatılır.

Tahtı İçin Neler Yapmıştır

Eşi Metus’u yutmuş, Prometheus’u zincirlemiş, Thetis’i bir ölümlü ile evlendirmiştir. Olimpos Tanrıları’nın yardımıyla Tartarusa’yı hapsetmiş, Yunan’lıları yok ederek Kronos ve diğer Titan’ları serbest bırakmıştır. Küstah oldukları için, Arkadya Kralı Lykaon, ateşi çalan Prometeus, İksion’u ise cezalandırmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here