Ana Sayfa Kültür-Sanat Yunan Filozofları Dünyayı Nasıl Düşüyordu?

Yunan Filozofları Dünyayı Nasıl Düşüyordu?

0
304

Yunan Filozofları Dünyayı Nasıl Düşüyordu?

Yunan Filozofları

Yunan Filozofları Dünyayı Nasıl Düşüyordu - Yunan Filozofları Dünyayı Nasıl Düşüyordu?
Yunan Filozofları Dünyayı Nasıl Düşüyordu?

F ilozoflar binlerce yıldır bazı konular etrafında dönmüş durmuşlardır bu konulardan biri de dünyaya bakış açıları ve onunla ilgili düşünceleridir. Yunan filozoflar ise bu konuda onlardan önceki filozoflardan ve onlardan sonrakiler için farklı bir konumdadır çünkü onlar çağının ilerisinde tahminler yapabilmiş ve dünyayı felsefi yönden iyi tasvir edebilmişlerdir. Çağın getirdiği zorluklara karşı yunan filozoflar kendi devletlerinin getirdiği rahatlık ile felsefe, bilim, sanat gibi insan için olan ruhsal doyuruculuk sağlayan etmenlere önem vermişlerdir. Dünyanın buhranlar yaşadığı dönemlerde ünlü yunan filozoflar dünya hakkında görüşler üretmiş ve bunlarla ilgili konuşmuşlardır. Birçok görüş ortaya atılsa da bazıları dönemin genel bakış açısını yansıtır.

Dünya Görüşleri

Yunan filozofların dünyayı düşünüşleri en iyi Platon’un Devlet adlı eserinden elde edeceğimiz bilgilere dayanır. Hocası Sokrates ile geçen konuşmalarını içeren bu kitapta Platon hocasıyla söyleşilerini derlemiştir. İdeal devlet ve dünya yapısını bulmaya çalışan ikili dünyada mükemmel devletin ulaşma evrelerini ve bunun gerçek olabileceğini varsayarlar. Ahlaki olarak harika olmayan genel dünyanın koydukları genel düzen kuralları ile kontrol altına alınarak bu güne kadar ideal düzeni oluşturamayan devlere bir harita çizmişlerdir. Dünyayı kötülük için ve iyilik için eşit şartların olduğunu savunan filozoflar gerekli olanın kişinin kendine saygısı olduğunu varsayarlar.

Dünyanın genel geçer bir yer olduğunu ve birçok yunan tanrısına inanan bu filozoflar dinleri hakkındaki yalana bilgilerin zararlı olup iyi yanlarını almayı ve dünyada oluşan iyiliğin tanrılar tarafından geldiğini kötülüklerin ise insan tarafından oluştuğuna inanırlar. Genel dünya görüşleri barış çerçevesinde ilerleyen filozoflar halklarını dünya halklarından ayıran şeyin bu kurdukları ideal düzenle oluşacağını açıklarla. Bu düzenin dünya için hiçbir zaman gerçekleştirilemeyecek olduğunu bilmelerine rağmen bunun dünya için imkânsız olmadığını da belirtirler.

“Yunan Mitolojisinde Bulutları Devşiren Olarak Bilinen Tanrı Kimdir?” Başlıklı Makaleyi Okuyabilirsiniz.

Yunan Mitolojisinde Bulutları Devşiren Olarak Bilinen Tanrı Kimdir?

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz