Yağmur Sarıgül Hakkında; Kimdir? Hayatı (Biyografi)

0
596

Yağmur Sarıgül Hakkında; Kimdir? Hayatı (Biyografi)

Yağmur Sarıgül Kimdir 1 - Yağmur Sarıgül Hakkında; Kimdir? Hayatı (Biyografi)

Yağmur Sarıgül, sanatsever bir ailenin tek oğlu olarak Antalya’da dünyaya geldi. Ailesinin müziğe olan yeteneğini farketmesiyle, henüz ilkokul yıllarında müzik eğitimine başladı. Özel derslerin yanı sıra, Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı’nda Yrd. Doç. A. Oya Ünler’den piyano, ve sonrasında üçüncülükle kabul edildiği Bilkent Üniversitesi Müzik bölümününde Prof. Leda Cenaz’dan keman eğitimi aldı.

Orta öğrenimini Ankara Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nde tamamlayan Sarıgül, Doç. Dr. Süleyman Tarman ile başladığı klasik gitar eğitimime daha sonra Güneş Apaydın’la devam etti. Bu süre zarfında bir yandan da çeşitli popüler müzik gruplarıyla çalışmalar yapmaya başladı. Ardından girdiği Gazi Üniversitesi Müzik Öğretmenliği bölümünde Yrd. Doç. Dr. Selçuk Bilgin’den caz ve pop gitar eğitimi aldı.

manga yağmur sarıgül - Yağmur Sarıgül Hakkında; Kimdir? Hayatı (Biyografi)

maNga’yı 2001 yılında kurmadan önce Laterna ve 6/8 gruplarının gitaristiydi. 2002 yılında maNga’nın katıldığı “Sing Your Song” yarışmasında “Siemens En değerli grup elemanı” ödülünü aldı.

2007 yılında Cort gitar firması ile destek anlaşması yaparak Cort sanatçısı olmuştur. Halen kayıtlarında ve canlı performanslarında Cort Viva-7 model yedi telli elektro gitar ile Cort Turkish Edition model elektro gitar kullanmaktadır.Müzisyen kişiliğini yanı sıra maNga lle olan “Şehr-i Hüzün”de yardımcı prodüktör olarak yer almıştır.”Büşra” adlı 2010 tarihli filmin de müziklerinde emeği vardır.maNga grubunun gitaristi Sarıgül, grubu ile ingilizce bir albüm planları vardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz