Yeni neslin ne olduğunu çok fazla bilmediği ancak adını hala zaman zaman duyduğu cihazlardan bir tanesi Walkman. Walkman’in ortaya çıkma hikayesi oldukça enteresan. Çok fazla deniz aşırı uçuş gerçekleştiren Sony firmasının kurucusu Akio Morita bu uçuşlar sırasında opera dinlemek için bir cihaz geliştirmek ister ve bunu Sony çalışanlarına bildirir. Walkman’in hikayesi de burada başlamış olur.

walkman02 1024x576 - Walkman Nedir? Walkman’in Tarihi Gelişimi

1978 yılında Nobutoshi Kihara prototip bir cihaz üretir. Bu cihaz teyplerde çalınan kasetlerden biraz büyük ve bu kasetlerin yerleştirildiği bir bölmesi olan cihazdır. Müzik dinlerken diğer insanları rahatsız etmemesi için üzerinde bir adet kulaklık çıkışı vardır ve dinleyen kişi bu kulaklığı kullanarak müziği sadece kendisi dinleyebilir. Bu cihaz Akio Morita tarafından çok beğenilir ve seri üretime geçilmesi sağlanır. Ancak bu cihazın isminin ne olacağına henüz karar verilmemiştir.

Sony mühendisleri bu cihaza en uygun ismin olarak Walkman’i seçmişlerdir ve cihaz 1979 yılında Walkman adıyla Sony tarafından piyasaya sürüldü. Dönemin müzik teyplerinin minyatür bir versiyonu olan Walkman iki adet kalem pil ile çalışmaktaydı. Ancak teyplere göre ufak olduğu için bazı özellikleri de bunun için kısıtlanmıştı. Örneğin, kaseti sadece ileri sarma düğmesi vardı. Aynı şarkı tekrar dinlenmek istendiğinde kasetin Walkman’den çıkartılarak ya yakınlardaki bir teypte başa sarılması ya da parmakla bu işin manuel olarak yapılması gerekiyordu ki iki yöntemde biraz zahmetliydi.

Walkman İsmi Değiştirilmek İstendi

Sony tarafından Walkman adıyla piyasaya sürülen cihaz Amerika’da Soundabout, İsviçre’de Freestyle ve İngiltere’de de Stowaway isimleriyle satılmaya başlandı. Akio Morita en başından beri Walkman isminden memnun değildi. Bu sebepten dolayı Walkman piyasaya çıktıktan sonra bu ismi değiştirmek için çeşitli girişimlerde bulundu ancak yapılan maliyet hesaplamalarında bu değişimin Sony için oldukça külfetli olacağına kanaat getirildi ve bu isim değişikliğinden vazgeçildi.

walkman01 1024x768 - Walkman Nedir? Walkman’in Tarihi Gelişimi

Walkman birkaç yıl içinde tüm dünyada popüler bir müzik dinleme cihazı halini aldı ve büyük satış rakamlarına ulaştı. Bu popülerlik Sony firmasının Walkman’i daha ileriye götürmek için motive ediyordu. Birkaç yıl sonra 1982 yılında Walkman DD serisi piyasaya sürüldü. Bu modele bir önceki modelde olmayan başa sarma özelliğiyle birlikte FM – AM radyo dinleme özelliği de entegre edilmişti. Walkman’in bu gelişimi düzenli olarak devam etti. Her yeni Walkman modelinde yeni özellikler eklenmekteydi. Kaset çalan cihaza eklenen en son önemli özelliklerden birisi de kasetin yerinden çıkarılmadan bir yüzü bittikten sonra kendiliğinden diğer yüzünü çalmaya başlaması oldu.

Kasetlerin yavaş yavaş miladını doldurmaya başlamasıyla Sony firması Walkman ismini ürettiği yeni MP3 çalarlar üzerinde de kullanmaya başladı. Ancak bu cihazlar çok fazla ses getirmedi. Bunun sebebi ise o dönem ortaya çıkan MP3 çalarların piyasada sıkı bir rekabet yaratmasıydı. Özellikle Apple iPOD’lar piyasayı domine eden cihazlar oldular. Bununla birlikte CD’lerin de kullanılmaya başlanması Walkman’in CD çalar versiyonu olan Discman’lerin de MP3’ün saltanatı başlayana kadar kısa bir süre de olsa kullanılmasına sebep oldu.

1979 yılında başlayan Walkman serüveni 2010 yılında üretilen ve en son Walkman isminin kullanıldığı cihazla kapandı. Walkman hala dünya üzerinden en çok satılmış müzik dinleme cihazı olma unvanını koruyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here