Vegan nedir, Vegan hayvansal malzemelerden üretilen tüm gıdaların tüketimini reddeden kişiye verilen isimdir. Vegan olmak, hiçbir hayvansal ürünü tüketmemenin yanı sıra tüketenlere de tüketilmemesi gerektiğini anlatan kişiye denir.

vegan01 - Vegan Nedir? Nasıl Vegan Olunur?

Vegan olmak ülkemizde çok popüler değildir çünkü insanlarımız kültürümüz gereğinden geçmişten günümüze geçimini büyükbaş ve küçükbaş hayvanlardan sağlamıştır. Tabiri caizse hayvan gıdalarını tüketmeyi seven bir toplumuz. Veganlar, sadece et değil bütün hayvan gıdalarının tüketilmemesi gerektiğini savunur.

Özellikle kırmızı et, beyaz et, balık türleri, her türlü tavuk üretimi ve tavuk gıdaları, sakatat tüketimi gibi hayvansal tüm ürünlerden uzak dururlar. Veganlar et, yumurta, tavuk hatta süt bile kullanmazlar. Zor bir zanaat olduğunu söyleyebiliriz. Vegan nedir, nasıl vegan olunur, dünyada ülkemizde birçok vegan kuruluşu, topluluk ve dernekler vardır. Vegan olmaya karar veriyseniz buralara başvurarak bu yolda onlardan yardım isteyebilirsiniz. Vegan olmak, yavaş yavaş başlayan bir eylem değildir. Vegan olmaya karar verdikten hemen sonra tüm hayvan gıdalarını kesmelisiniz. Hayvan kökenli gıdaları

vegan02 - Vegan Nedir? Nasıl Vegan Olunur?

Vegan İnsanların Hayatı

Veganlar sadece hayvansal tüketimleri yapmamakla kalmaz aynı zamanda, hayvan ürünleriyle yapılan kıyafetleri de protesto ederler. Hayvan ürünleri derileri, tüylü kıyafetleri, deri cüzdanları gibi tüm hayvan kökenli nesneleri reddeden topluluk aynı zamanda hiçbir hayvan ürününden yapılan kozmetik ürünleri de kullanmazlar. Vegan nedir, vegan nasıl olunur, Veganlar ülkemizde zor hayat şartları altında yaşamlarını sürdürmektedirler. Diğer insanlara yani hayvansal ürünleri kullanan insanlara karşıda oldukça saygılıdırlar. Etraflarında bu tür tüketim yapan insanlara bir şeyler anlatmaya çalışırlar. Oldukça zor bir iş yapsalar da haklı olduklarını tüm dünyaya duyurmak için sürekli etkinlik ve toplantılar düzenlerler. Bizimde ülkemizde bu tarz topluluklar mevcuttur. Hatta hemen hemen her şehirde vegan stantları vardır.

vegan03 1024x768 - Vegan Nedir? Nasıl Vegan Olunur?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here