Uzayda Yürüyen İlk İnsan Kimdir?

0
123

Uzayda Yürüyen İlk İnsan Kimdir?

İnsanoğlu tarih boyunca uzaya, uzayın sınırlarına, uzaylılara, gökyüzünde gördüğü her cisme karşı merak beslemiştir. Ülkeler de bu doğrultuda bütçeler ayırmış, çalışmalar yapmıştır. İlk uzay macerası ”Ay’a İlk Gidiş” olarak bilinse de bundan önce de çalışmalar yapılmış ve bir ”Uzay Yürüyüşü” gerçekleştirilmiştir. Uzayda ilk yürüyüşün Ay’a ayak basmadan önce gerçekleştiğini bir genel kültür konusu açısından bilmekte fayda vardır.

Ay’a İlk Gidiş

ABD uzay programına katılıp başarılı olan astronot Neil Armstrong 20 Temmuz 1969 tarihinde ”Apollo 11 Uçuşu” ile Ay’a ilk ayak basan insan olmuştur. Ay’a ilk ayak basışı sırasında söylediği ”Benim için küçük, insanlık için büyük bir adım” sözü hafızalardaki yerini korumaktadır. Armstrong’un 25 Ağustos 2012’de ölümünden sonra evinde sakladığı bir çanta bulunmuştur Bu çantada Ay’da bırakması için verilen uzay araç ve gereçlerinin olduğu fark edilmiştir. Armstrong’un bunları neden getirip evinde sakladığı bilinmemektedir. Her başarılı olayda olduğu gibi bu olayda da ciddi komplo teorileri mevcuttur. İnsanların önemli bir kısmı ABD’nin Ay’a bir astronot gönderemediğini bunun bir yalandan ibaret olduğunu düşünmektedir. Asıl gerçeği öğrenmek için biraz daha zamana ihtiyaç olsa da şu anda kabul edilen görüş Ay’a gidildiği yönündedir.

İlk Uzay Yürüyüşü 

Uzay Yürüyüşü yapan ilk insan Rus kozmonot Alexey Leonov’dur. Rusya ile ABD arasında diğer birçok konuda olduğu gibi astronomi alanında da bir yarış vardır. Ruslar bu doğrultuda 18 Mart 1965’te ”Voskhod-2” ile iki kozmonotunu uzaya göndermiştir. Leonov ve arkadaşı Belyayev uzay aracında, uzay boşluğunda ve geri dönüşte ciddi sıkıntılar yaşamıştır. Araçtan uzaklaşıp fotoğraf çekmek isteyen Leonov’un kostümü şişmiş araca geri dönerken kapıda sıkışmıştır. Dönüşte uzay aracında yaşanan sıkıntılar sebebiyle gecikme yaşanmış inilmesi gerekenden çok daha uzak bir hedefe atmosferi geçtikten sonra paraşüt ile varılmıştır. Bulunmaları iki gece sürmüş ve bu olay uzunca bir süre saklanmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

13 − 1 =