Ulvi Cemal Erkin Kimdir? Hayatı (Biyografi)

0
241

Ülkemizde klasik müzik halen belli bir kitle tarafından dinlenen müzik türlerinden bir tanesi. Oysaki bu müziğin ülkemizdeki geçmişi Cumhuriyetin ilk yıllarına kadar dayanmakta. Bu müziğin ülkemizdeki öncüleri arasında Türk Beşleri olarak bilinen klasik müzik sanatçıları Cemal Reşit Rey, Ahmet Adnan Saygun, Ulvi Cemal Erkin, Hasan Ferit Alnar ve Necil Kazım Akses gelmekte. Bu beş sanatçı birinci kuşak klasik müzik bestecileridir.

Ulvi Cemal Erkin 1906 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Piyano çalan annesi sayesinde ufak yaşlarda piyano çalmaya başladı. Sonrasında ise Fransız öğretmenlerle ileri piyano dersleri almaya devam etti. Bir taraftan Galatasaray Lisesi’ndeki eğitime devam eden Erkin, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yurt dışında müzik öğrenimi görecek öğrencilerin seçileceği sınava girdi. Bu sınavı kazanan Ulvi Cemal Erkin 1925 yılında 19 yaşındayken Fransa’ya gönderildi. Paris konservatuarında dönemin birbirinden ünlü piyano hocalarından kompozisyon dersleri aldı.

5 Yıllık Eğitimden Sonra Yurda Döndü

Paris’teki beş yıllık eğitiminin ardından yurda dönerek Ankara Musiki Muallim Mektebi’nden öğretmenliğe başladı. Paris’te başladığı ancak Ankara’da tamamladığı İki Dans adlı orkestra eserini ilk defa 1931 yılında Riyaset-i Cumhur Filarmoni Orkestrası ile seslendirdi.

1932 yılında piyano öğretmeni olan Ferhunde Remiz Hanım ile evlendi. Bu evlilikten Sevin ve İçten adında iki kızı oldu. 1936 yılında Ankara Devlet Konservatuarı’nın kurulmasıyla bu kurumda Piyano Bölüm Başkanlığı’na getirildi. 1949 ile 1951 yılları arasında Ankara Devlet Konservatuarı’nın müdürlüğünü yaptı. Türkiye’nin dört bir yanını dolaşan Ulvi Cemal Erkin, bu yörelerde kullanılan ezgileri kendi eserlerinde de kullanma yöntemine gitti. Eserlerinin çoğunda Anadolu ezgileri duymak mümkündür.

15 Eylül 1972 tarihinde Ankara’da vefat etti. Ölümünden bir yıl önce devlet sanatçılığına layık görüldü. 1985 yılında anısına pul bastırıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

fifteen − six =