Türkiye’nin İlk Ve Tek Kadın Başbakanı Kimdir?

Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulduğu 29 Ekim 1923 Tarihinden itibaren siyasi yönetim alanlarında sürekli erkek yönetim ego manyası altında devam etmiştir. Cumhuriyetin ilk kurulduğu yıllarda ülke çapında okuma ve yazma oranlarının çok düşük olması ve halkın çoğunluğunun kırsal kesimlerden yaşaması, kadınlara hak edilen değerlerin verilmeyip sadece ev ve tarla işlerinde çalıştırılması nedeniyle, kadınlar birçok alanlardan geri planda tutulmaktaydı. Bu durumu fark edip buna bir son vermek isteyen Mustafa Kemal Atatürk kadın erkek eşitliği için kadınlara da seçme seçilme yasası ve okuryazar kesimi artırmak için bir dizi reform paketleri açıklamış ve uygulamaya koymuştur. Tabi ki o dönemin şartlarında gerek hükümet gerekse aile erkekleri tarafından bu pek hoşnut şekilde karşılanmayıp karşı tepkiler ortaya çıkmıştır. Bu durumdan kadınlar oldukça memnun olurken hızla hayatın her alanında kadınlar ön plana çıkmaya başlayarak öncelikle ev, tarla işlerinde eşitliği sağlamış daha sonra siyasi alanlarda bulunmak için bir adım atılmıştır.

Her ne kadar kadınların siyasi alanda bulunmaları için gerekli tüm adımlar atılmış dahi olsa her seferinde erkek ego manyası altındaki siyasi alanlarda hep bir engellemelerde bulunulmuştur. Kadınların siyasi alanda bulunması için ilk adımı Gül Hanım Türkiye Cumhuriyetinin ilk kadın muhtarı olması için adımlar atması ile iyice filizlenmiş ve Atatürk tarafından da desteklenerek tüm engellemelere rağmen kadın muhtar olarak seçilmiştir. Devamında birçok girişimler gelerek kadınlar siyasi alanlarda kendilerini göstermeye başlamıştır.

Bu girişimlerin devamında 24 Mayıs 1946 doğumlu Tansu Çiller Doğru Yol partisi genel başkanı olan Süleyman Demirel tarafından çağrı yapılarak milletvekili seçimlere girmiş ve yine desteği sayesinde 1993 – 1996 yıllarında Türkiye Cumhuriyetinin ilk kadın başbakanı görevini alarak herkesin hafızasında bir genel kültür olarak yer edinmiştir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

thirteen − eight =