Türkiye’nin En Uzun Kara Sınırı Hangi Ülkeyedir?

0
199

Türkiye’nin En Uzun Kara Sınırı Hangi Ülkeyedir?

Türkiye’nin en uzun kara sınırının hangi ülkeyle olduğunu bilmek bize genel kültür alanında bir birikimden daha da fazlasını verecektir. Türkiye-Suriye sınırı batıda Akdeniz’den ve Hatay’dan başlayıp doğuda Şırnak’ın Silopi ilçesine kadar uzanır ve toplamda 911 kilometredir.

Sınır Üzerindeki İller

Sınır Hatay’dan başlar ve Gaziantep-Kilis-Şanlıurfa-Mardin boyunca uzanıp Şırnak’ta sona erer. Türkiye-Suriye sınırı belirtildiği gibi Türkiye’nin güneyinde ve güneydoğusunda altı ili kapsar.

Sınır Üzerindeki Sınır Kapıları

Türkiye-Suriye sınırı üzerinde aktif veya Suriye İç Savaşı sebebi ile aktif olmayan, ticaret ve insan geçişi amacıyla kullanılan 10 sınır kapısı vardır. Bunlar yine Türkiye’nin en çok sınır kapısı bulunan sınırıdır. Bu sınırlar sırası ile aşağıdaki gibidir.

– Cilvegözü (Hatay)

– Yayladağı (Hatay)

– Öncüpınar (Kilis)

– Çobanbey (Kilis)

– Karkamış (Gaziantep)

– Akçakale (Şanlıurfa)

– Ceylanpınar (Şanlıurfa)

– Mürşitpınar (Şanlıurfa)

– Nusaybin (Mardin)

– Şenyurt (Mardin)

Sınırın ve Sınır Kapılarının Güvenliği

Türkiye- Suriye sınırı uzunluğu bakımından birçok güvenlik sorununu da beraberinde getirmiştir. Öncelikle sınırın her iki tarafı da tellerle çevrilmiş ve araları mayınlı arazilerle döşenmiştir. Bu sınırlar sınır devriye birlikleri tarafından kontrol edilmekte herhangi bir insan veya mal kaçakçılığının önüne geçilmeye çalışılmaktadır. Türkiye-Suriye sınırı alınan bunca önleme rağmen kaçakçılık faaliyetinin yoğun olarak yapıldığı bir bölge olmuştur. Suriye İç Savaşı sebebi ile Suriye Hükümeti tarafından korunması gereken bölümler çeşitli örgütlerin eline geçmiş ve bu önemli bir güvenlik krizine neden olmuştur. Bu sebeple Türkiye kaçakçılık ve çeşitli güvenlik açıklarının önüne geçmek için sınır hattına yaklaşık 690 kilometrelik bir sınır duvarı örmüştür. Bu duvarla birlikte Türkiye’nin en uzun sınırı kontrol altında tutulmaya çalışılmaktadır. Sınır kapılarının güvenliği de kapıların yaklaşma yolunda çeşitli güvenlik önlemleri ile sağlanmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

16 − five =