Türkiye’nin En Ünlü Manastrı Hangisidir?

0
85

Türkiye’nin En Ünlü Manastrı Hangisidir?

Türkiye'nin En Ünlü Manastrı Hangisidir?
Türkiye’nin En Ünlü Manastrı Hangisidir?

Türkiye’nin en ünlü manastırı Sümela Manastırıdır. Halk arasında “Meryem Ana” manastırı olarak ta anılır. İsmini, kurulduğu dağın tarihteki isminden almıştır. Karadeniz Bölgesi’nde, Trabzon’un Maçka ilçesindedir. Altındere Köyündeki Karadağ’ın sarp kayalarında bulunmaktadır. Kayalıklar oyularak inşa edilmiştir. Yılda 600.000 kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Manastırda, ana kaya kilisesi, misafirhane, hizmet birimleri, mutfak, kutsal ayazma, şapel, öğrenci odaları, kütüphane bulunmaktadır.

Sümela Manastırı’nın Yapılışı

Atina’lı iki rahip tarafından yapıldığı rivayet edilmektedir. Bu iki rahip aynı rüyayı görmüşler, rüyalarında Hz.İsa ve Hz. Meryem’in onları bu manastırın olduğu yere götürdüklerini anlatmışlardır. Bunun üzerine bu iki rahip bugün bulunduğu yere manastırın temelini atmışlardır. M.S. 395 te yapımının tamamlandığı da rivayetler arasındadır. Eser, Trabzon Rum İmparatorluğu devrinde yapılmıştır. Bizans döneminde, keşiş eğitim yeri olan manastır din okulu olarak kullanılmıştır.

18.yüzyılda Osmanlı imparatorluğuna geçen manastır, Türkiye içinde pek çok yerde olduğu gibi hakları korunmuştur. Bu yüzyılda restorasyon yapılmış, duvarları fresklerle kaplanmıştır. 19. yüzyılda ek binalar inşa edilmiştir.

Cumhuriyet döneminde nüfus mübadelesinde keşişler manastırı terk etmişlerdir.

Günümüzde ise restorasyon çalışmaları 2 yıldır sürdürülmektedir. Bu çalışmalar sırasında girilmemiş bir gizli geçide rastlanmış, bu geçidin Hıristiyan’ların dini mekanı olan “şapel” olduğu anlaşılmış ve ziyarete açılması için çalışmalara başlanmıştır.

Sümela Manastırı’nın Bugünkü Görüntüsü

Manastırda bulunan bölümler geniş bir alan üzerine inşa edilmiştir. Manastırın su ihtiyacını karşılayan su kemeri, yamaçta bulunmaktadır. Kütüphane, manastırın sağ tarafında yer almaktadır. Yine bu bölümde balkonlu keşiş odaları vardır. Manastırın giriş bölümüne ulaşabilmek için, dar ve uzun bir merdivenden geçmek gerekmektedir. Muhafız odaları bu giriş bölümündedir. İç avluya merdivenlerle gidilmektedir. Manastırın sol kısmında ise an kilise yer almaktadır. Bu ana kilise bir mağaradır ve diğer kilise binaları da bu bölümdedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

thirteen − 4 =