Türkiye’deki Gezilmesi Gereken Önemli Müzeler

0
415

Son derece verimli toprakları bulunan ülkemizde bulunan müzeler de bu bakımdan oldukça önemli. Bu topraklarda çok fazla medeniyet kurulduğu için bu medeniyetlerden günümüzde gelen tarihi bulgular Türkiye’deki gezilmesi gereken önemli müzeler tarafından sergilenmeye devam ediliyor. Bu tarihi eserlere her geçen gün yenileri eklenmekte.

muze01 1024x685 - Türkiye'deki Gezilmesi Gereken Önemli Müzeler

Türkiye’deki gezilmesi gereken önemli müzeler çoğunlukla Ankara İstanbul gibi büyük şehirlere kurulmuş durumdalar. Bunun en büyük sebebi ise daha çok insanın bu müzeleri ziyaret etmeleri için. Bununla birlikte bu müzelerde sergilenen yakın dönem eserlerin pek çoğu büyük kentlerdeki alt yapı çalışmaları sırasında ortaya çıkarıldığı için bu kentlerde sergileniyorlar. Müze denildiğinde ülkemizde ilk akla gelenlerden bir tanesi İstanbul’daki Ayasofya Müzesi. 1935 yılında müzeye dönüştürülen bu cami aslında Bizanslılar zamanında kilise olarak inşa edilmiş, İstanbul’un fethinden sonra ise camiye dönüştürülmüştür. Günümüzde İstanbul’u en çok rağbet gören müzelerinden bir tanesidir.

Arkeolojik Eserler Sergileyen Birçok Müze Mevcut

Arkeolojik eserlere meraklı olan insanlar içinse ülkemizin en eski müze binasına sahip olan İstanbul Arkeoloji Müzesi, Türkiye’deki gezilmesi gereken önemli müzeler arasında yer alıyor. 1891 yılında inşa edilen bina sonraları müzeye dönüştürülmüş. Burada daha çok Arap yarımadası ve balkanlardan Osmanlı İmparatorluğu zamanında ülkemize gelmiş olan eserler sergilenmekte.

Ankara’da bulunan önemli ve kesinlikle gezilmesi gereken müzelerden bir tanesi de Etnografya Müzesi. Atatürk’ün ölümünden sonra Anıtkabir’in inşasının tamamlanmasına kadar na’şı burada tutulmuştu. Türkiye’deki gezilmesi gereken önemli müzeler arasında yer alan Etnografya Müzesi’nde Selçuklu İmparatorluğu döneminden eserler sergilenmekte. Etnografya Müzesi’nin bir diğer özelliği ise Cumhuriyet’in ilanından sonra kurulan ilk müze olması.

muze02 1024x683 - Türkiye'deki Gezilmesi Gereken Önemli Müzeler

Yine Ankara’da bulunan Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi de ülkemizin en önemli müzeleri arasında yer almakta. Atatürk ve silah arkadaşlarına ait özel eşyaların sergilendiği bu müzede Kurtuluş Savaşına ait bilgiler içeren büyük paneller de ziyaretçilerin ilgisini çekmekte.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz