Türk Sinemasının Sultan’ı Kimdir?

0
134

Türk Sinemasının Sultan’ı Kimdir?

Türkan Şoray Kimdir?

Yarışma ve bulmacalarda sıkça karşınıza çıkabilecek bir genel kültür sorusu olan “Türk Sineması’nın sultan lakaplı oyuncusu kimdir? sorusunun cevabıdır Türkan Şoray. Hülya Koçyiğit, Fatma Girik ve Filiz Akın’la beraber döneminin en önemli kadın oyuncularından biridir.

28 Haziran 1945’de İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Oyunculuğun yanı sıra yönetmen ve senarist kimliğiyle de tanınmıştır.

 Kariyerinin İlk Yılları

1954’de anne ve babası boşandıktan sonra annesiyle Karagümrük’e taşınırlar. Yaşadıkları evin sahibinin kızı olan Emel Yıldız’la tanışması hayatında dönüm noktası olmuştur. Emel Yıldız sayesinde Yeşilçam’a ilk adımlarını atar.

Emel Yıldız, o dönem başrolünde oynadığı ”Köyde Bir Kız Sevdim” isimli filmin setine bir gün o zaman 15 yaşında olan Türkan’ı götürür. Set sırasında Şoray, Türker İnanoğlu’nun dikkatini çekmiştir. Böylece Şoray’ın Türk Sineması’na girişi gerçekleşmiştir. Artık Köyde Bir Kız Sevdim filminin başrol oyuncusudur.

Bu filmden sonra birçok teklif almaya başlar. ”Acı Hayat” filmi sinema kariyerindeki dönüm noktasıdır. Bu filmle birlikte 1964’de birincisi gerçekleştirilen Antalya Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü almayı başarmıştır.

 Yönetmenlik Kariyeri

1972 yılına gelindiğinde ”Dönüş” adlı filmle ilk defa yönetmenlik koltuğuna oturmuş ve bu filmle çok büyük gişe başarısı yakalamıştır. Aynı film 1973’te Moskova Film Festivali’nde özel bir ödül alarak uluslararası alanda başarısını kanıtlamıştır. Azap isimli diğer bir filmle ikinci, 1976’da Bodrum Hakimi isimli filmiyle üçüncü ve 1981’de Yılanı Öldürseler ile son kez yönetmenlik yapmıştır.

 Özel Hayatı ve Oyunculuk Dışındaki Gelişmeler

1983 yılında meslektaşı Cihan Ünal’la evlenmiş ve Yağmur adında bir kızları olmuştur. Çift 1987’de boşanmıştır. Şoray’ın sinema filmleri ve dizileri dışında bir kitabı ve bir müzik albümü bulunmaktadır. 12 Mart 2010 tarihinde UNESCO Türkiye iyi niyet elçisi seçilmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

19 − nine =