Ana Sayfa Kültür-Sanat Tırnak Nasıl Süslenir? Tırnak Süsleme Sanatı Sağlığa Zararlı mı?

Tırnak Nasıl Süslenir? Tırnak Süsleme Sanatı Sağlığa Zararlı mı?

0
392

Bakımlı tırnaklara sahip olmak her bayanın dikkat ettiği bir konudur. Oje ile düz tırnak boyamanın yanında son zamanlarda kadınlar tarafından tırnak üzerine yapılan çeşitli desenli boyamalar da vardır. Tırnak süsleme sanatı olarak adlandırılan bu akım, tırnaklara daha renkli bir görünüm kazandırıyor.

nailart02 1024x512 - Tırnak Nasıl Süslenir? Tırnak Süsleme Sanatı Sağlığa Zararlı mı?

Tek rengin aksına iki ya da daha fazla renk kullanılarak yapılan tırnak boyama işlemine Nail Art yani tırnak süsleme sanatı denmekte. İstenildiği zaman her tırnağa aynı şekiller yapılabileceği gibi istenildiği taktirde de her tırnak için ayrı şekiller de yapılabilir. Eğer her tırnağa ayrı şekiller yapılacaksa burada dikkat edilmesi gereken nokta ise tırnakların birbirleriyle olan ahengini bozmamaktır. Çok fazla uçuk renklerin kullanılması da kötü bir görünüşe sebep olabilir.

Tırnak süsleme sanatı için geliştirilen çeşitli yöntemler mevcut. Bunlardan en çok kullanılanı ise boyalar kullanılarak kişinin kendi tırnaklarını tek tek boyaması. Bu işlem tek tek bir boyama işlemi olduğu için biraz uzun süren bir işlem. Çünkü yeterince hızlı yapılması mümkün değil. Daha usta işi gibi görünen şekiller için daha farklı yöntemler de mevcut.

Nasıl Yapılır?

Ebru sanatı olarak bilinen yöntemle tırnakları boyamak da mümkün. Bunun için gerekli olanlar üç parmak derinliği olan bir kap. Su ve makyaj malzemeleri satan mağazalardan temin edilebilecek olan çeşitli renklerde tırnak boyaları. Kabı suyla doldurduktan sonra, ince bir fırça yardımıyla kabın tam ortasına dilediğimi boyada bir damla damlatıyoruz. Suyla karışan bu boya etrafa doğru yayılmaya başlayacaktır. İkinci rengi de aynı şekilde kabın tam ortasına damlatıyoruz ve onun da yayılmasını bekliyoruz. Sonraki işlem ise parmağımızı bu boyalı suyun içine sokmak. Parmağımızı soktuktan sonra yine bir fırça yardımıyla suyu yavaş hareketlerde çiziyoruz. Su üzerindeki boyaların birbirlerine karıştığını gözlemleyebiliriz. Bu işlemi parmağınız suyun içindeyken yapıyorsunuz. Biraz beklettikten sonra parmağınızı çıkarıyor ve kurumasını bekliyorsunuz. İyice kuruduktan sonra tırnağınız dışında kalan yerleri asetonla temizleyebilirsiniz. Bu işlemi her tırnak için yapmak gerekmekte.

nailart01 1024x576 - Tırnak Nasıl Süslenir? Tırnak Süsleme Sanatı Sağlığa Zararlı mı?

Tırnak süsleme sanatı uygulanırken dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi tırnak ile et arasında giren boyanın da bir şekilde temizlenmesi olacaktır. Çünkü bu bölgenin hava alması gerekiyor. Sağlık açısından tek zararlı yanı budur. Kullanılacak olan boyalar tırnak boyası oldukları için herhangi bir zararı da bulunmamaktadır.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz