Tenisçi Dirseği Ve Fizyoterapi

0
322

Tenisçi Dirseği Ve Fizyoterapi

Dirsek, kol ile ön kolun birleştiği eklemimizin arka yanına verilen isimdir. Tenisçi dirseği hastalığı da bu bölgede oluşmaktadır. El bileğine aşırı yüklenme sonucunda dirseğe uygulanan baskı o bölgedeki dokuların aşınmasına ve zarar görmesine neden olmaktadır. Bu da kişilerin hayatlarını olumsuz yönde etkiler ve ağrı yapar. Bir genel kültür konusu olarak tenisçi dirseği rahatsızlığı 1883’te major tenisçilerde görüldüğü için hastalığa bu isim verilmiştir. Fakat hastaların sadece %5-10’u tenis mesleğine mensupturlar.

Tenisçi Dirseği Ve Fizyoterapi 1024x967 - Tenisçi Dirseği Ve Fizyoterapi

Bu hastalığın en önemli nedeni el bileğinin fazla kullanılmasıdır. Tenisçilerin yanı sıra bileklerini fazla kullanan diğer meslek gruplarında da çok görülmektedir. Tenisçi hastalığının sık görüldüğü diğer meslek grupları şöyledir; marangozluk, masa başı işlerde çalışanlar, tesisatçılar, tekstilde çalışan sürekli makas kullanan işçiler, dokumacılar, boyacılar, oto tamirciler. Bu hastalık neredeyse her yaş grubunda görülmektedir sıklıkla 30-55 yaş aralığında görülür. Ağrı başlarda sızlama şeklinde başlar daha sonra kolda güçsüzlük ve artan ağrılarla devam eder.

 Peki, tenisçi dirseği hastalığının belirtileri nelerdir, nasıl anlaşılır?

Dirsekte ağrı ve hassasiyet, gerilme esnasında ağrı, ağır bir eşya kaldırırken dirsekte hissedilen ağrı, el sıkışması ya da anahtar çevirmesi gibi basit işlemlerde dahi zorlandığınızı fark ediyorsanız bir ortopedi uzmanından yardım alıp şikayetlerinizi belirtirseniz uygun tedavi yöntemleriyle bu ağrılı süreçten kurtulabilirsiniz.

Evde kendinizin de uygulayabileceğiniz basit egzersizler vardır bunlardan birkaçını sıralayacak olursak; bilek, eklem hareket açıklığı (bileziğinizi ön ve arkaya doğru hareket ettirerek yapılır.), el bileği germe (el parmaklarınızı bileğinize ve avuç içinize göre bükme hareketidir.), dirsek eklem hareket açıklığı ( kolunuzu serbest bırakıp daha sonra omzunuza aynı kolla parmak uçlarıyla değme hareketi) , bilek fleksiyon egzersizleri ( elinize aldığınız nesneyi avuç içinizde düz tutup bilek bölgenize doğru öne geri hareketidir.) gibi kolay ve rahatlatıcı egzersizleri ev, iş, okul ortamında rahatlıkla yapabilirsiniz.

Gideceğiniz uzman hekim dirseğinizi muayene ettikten sonra gerekli gördüğü takdirde fizyoterapi verebilir. Muayene esnasında sizlere ağrınızın ne zaman ve nasıl başladığını, ağrının şiddetini ve süresini, ağrının yayılıp yayılmadığını, daha önceden olup olmadığı, eklemlerinizde kitlenmelerin olup olmadığını, ağrının süresini, kullandığınız ilaçlar varsa isimlerini, ailede benzer hastalıklar olup olmadığı gibi sorular yönelterek doğru tedavi için yardımcı olacaktır. Evde basit hareketlerle düzelmediği takdirde fizyoterapiye yönlendirme yapacaktır. Fizyoterapide amaç kişinin ağrısını rahatlatmak, ağrıya neden olan yüklenmeyi en aza indirmektir. Fizyoterapi esnasında kişiye, buz masajları, lazer uygulamaları, ultrason tedavisi ve egzersiz tedavileri uygulanmaktadır. Hastaların %90 gibi oranda bir bölümü cerrahi müdahaleye gerek kalmadan iyileşmektedir. Hastalara verilen ortezler de ağrıları hafifletmeye yardımcı olmaktadır. Medikaller ve eczanelerden kolayca ulaşılabilmektedir. Dirseğin 3 cm altından kolunu ölçüp en uygun bandı alıp kullanarak ağrıları hafifletebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz