Tarık Akan Kimdir (Hayatı) Biyografi

0
325

1970 yıllarda yakışıklılık deyince parmakla gösterilen bir oyuncuydu Tarık Akan. Uzun boyu, renkli gözleri ve yakışıklılığıyla kısa zamanda filmlerde boy göstermeye başladı. Sanatçı, zamanın dünyaca ünlü oyuncuları Alain Delon ve James Dean ile de karşılaştırılan bir oyuncuydu.

tarikakan01 - Tarık Akan Kimdir (Hayatı) Biyografi

Tarık Akan, 13 Aralık 1949’da Tarık Tahsin Üregül adıyla İstanbul’da dünyaya geldi. Babasının asker olmasından dolayı Türkiye’nin çeşitli yerlerini gezen sanatçı babası emekli olunca İstanbul Bakırköy’e yerleşti. Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra Gazetecilik Yüksek Okuluna girdi. Aynı zamanlarda sokaklarda işportacılık yaparken plajlarda da cankurtaranlık yapıyordu. Çevresindekilerin de ısrarlarıyla 1970 yılında Ses Dergisi’nin düzenlediği artist yarışmasına girdi ve birinci oldu. 1971 yılında ise ilk filmini olan Solan Bir Yaprak Gibi isimli filmde Fatma Girik ve Münir Özkul ile birlikte rol almıştır.

1977 Yılında Tarz Değiştirdi

1971 yılından 1977 yılına kadar son derece ciddi konuları olan filmlerde ciddi karakterler canlandıran Tarık Akan, aldığı bir kararla bu tarihten itibaren komedi filmlerinde oynamaya başlamıştır. Bu filmlerden ilki Gülşen Bubikoğlu ile birlikte oynadığı Bizim Kız isimli film olmuştur. Komedi filmlerindeki başarısını ise Hababam Sınıfı serisinde canlandırdığı Damat Ferit karakteriyle pekiştirmiştir.

tarikakan02 - Tarık Akan Kimdir (Hayatı) Biyografi

1990’lı yıllardan itibaren çok daha az sinema filminde rol almaya başlamıştır. Bununla birlikte bu tarihten sonra yer aldığı filmler genellikle siyasi içerikli mesajlar veren filmler olmuştur. 1986 yılında Yasemin Erkut ile evlenen sanatçı, aynı yıl Barış Zeki Üregül adında bir erkek çocuk sahibi olmuştur. 1988 yılında ise Yaşar Özgür Üregül ve Özlem Üregül adında ikizleri dünyaya gelmiştir.

Akciğer kanserine yakalanan Tarık Akan, tedavisi devam ederken 16 Eylül 2016 tarihinde hayatını kaybetti. Sanatçı toplamda 111 sinema filmi ve 4 televizyon dizisinde rol aldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz