Suyun Kaldırma Kuvvetini Kim Keşfetti?

0
212

Suyun Kaldırma Kuvvetini Kim Keşfetti?

Suyun Kaldırma Kuvvetini Kim Keşfetti - Suyun Kaldırma Kuvvetini Kim Keşfetti?

“Sıvıların Dengesi Kanunu” adıyla tanınan, Suyun kaldırma kuvvetini Arşimet keşfetmiştir. Arşimet, Sicilya da, MÖ 287 yılında dünyaya gelmiş olan astronom, filozof, mühendis, fizikçi, matematikçi ve mühendistir.

Babası bir astronom olan Phidias’dır. Soylu bir aileye mensuptur. Eğitim için 12 yaşındayken İskenderiye’ye gitmiş ve Öklid’in eğitimi altına girmiştir. Daha sonra Sicilya’ya dönmüş ve kendini bilim alanındaki çalışmalarına adamıştır. Sirkuza şehri, Roma’lıların eline geçtikten sonra öldürülmüştür. Mezar taşına vasiyeti üzerine silindirin içine konulmuş küre çizilmiştir. Sicilya’da kaybolan mezarı, Cicero tarafından bulunup tamir ettirilmiştir.

  Buluşları Nelerdir?

– Silindir ve kürenin hacmini hesaplamak için gereken formül

– İntegral kavramının başlangıç uygulamaları

– Pi sayısının yaklaşık değeri

– Arşimet vidası

– Vinç ve fırlatma makineleri

– Makaralar, sonsuz ve hidrolik vidalar, yakan aynalar

Bilim alanın da Arşimet’in yaptığı bir diğer büyük keşif, Denge Prensipleri’dir. Bu prensip, eşit kollara asılan eşit ağırlıkların dengede kalacağını ispatlamıştır. Bundan başka eşit olmayan ağırlıklar da eşit olmayan kollar da Arşimet’in bulduğu formüller uygulandığında dengede kalırlar.

Suyun Kaldırma Kuvveti ​​​​​​​

Hidrostatik alanında büyük buluşlar yapan Arşimet’in en büyük buluşu, suyun kaldırma kuvvetidir. Bu prensip, suya batırılan cisimlerin taşırdıkları suyun ağırlığı kadar kendi ağırlıklarından kaybettiklerini ispatlar.

Bu keşfi yapmasına Kral II. Hieron’un ondan bulmasını istediği bir şey sebep olmuştur. Kral kuyumcuya yaptırdığı altın tacın içine, kuyumcu tarafından gümüş karıştırıldığından şüphelenmiş ve bu konuya açıklık getirmesini Arşimet’ten istemiştir. Arşimet sorunu hiçbir şekilde çözememiş ve yıkanmak için hamama gitmiş ve hamam havuzuna girmiştir. Arşimet, havuzun içindeyken ağırlığının azaldığını fark etmiş “Eureka” “buldum buldum” diyerek çırılçıplak hamamdan fırlamıştır.

Arşimet’in bulduğu suyun kaldırma kuvveti kralın tacına uygulandığın da, taç için verilen altın ile tacın taşırdığı su kıyaslanmış ve tacın gerçekten altından yapılıp yapılmadığı bulunmuştur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz