Stranger Things Yeni Sezon Ne Zaman Yayınlanacak?

0
322

Tüm dünyada hızla fenomene dönüşen Stranger Things’in 2.Sezonu 27 Ekim’de yayınlanacak.

header3 stranger things 80s movies - Stranger Things Yeni Sezon Ne Zaman Yayınlanacak?

Televizyon tarihinin en önemli dizilerinden Mad Men’in yapımcısı Matthew Weiner’a iyi bir dönem dizisinin set özelliklerini sorarlar. Neler olmalıdır sette? Hangi objeler nasıl yerleştirilmelidir, hangi renkler baskın olmalıdır, kamera nasıl bir açı kullanmalıdır? Belki hepsi önemlidir ancak pek de akıllara gelmeyen bir cevap verir Weiner; 60’ları yansıtan bir sette sadece 60’lardan değil, yakın yılları ve dönemleri hatırlatacak ayrıntıların da bulunması gerektiğini söyler. İşte bu güçlü görsel özellik, iyi bir dönem dizisinin başarısının zeminini hazırlar… Bu sağlam temelin üzerine iyi bir hikâye, detaylı karakterler ve olay örgüsüyle sağlam bir bina inşa edilir.

Mad Men, dönem dizisi çıtasını başka bir seviyeye taşıdığı için ondan sonra yapılacak tüm yapımları zora soktu. Neydi bu kadar iyi yapan bu diziyi? Set konusundaki başarısı bir kenara, ‘50’lerin ve 60’ların Amerika’sını, o dönemin endişelerini, kültürünü, genel ruh halini ve insanlar üzerindeki etkilerini öyle iyi anlatıyordu ki o dönemi anlatan bir tarih kitabı okusanız başlıklarını diziden takip edebilirdiniz. Hikâyeyi anlatış gücü, oyuncu seçimi ve oyunculuk da bu diziyi, televizyonu değiştiren diziler arasına sokan diğer etkenlerdi.

Herhangi bir dönem dizisini konuşacaksak, Mad Men’in değiştirdiklerini göz önünde bulundurmamak, bu yapımı dönem dizilerinde bir milat olarak değerlendirmemek imkânsız. Artık bir dizinin az veya çok izlenmesi, bahsettiği dönemin duygusunu yansıtabilme, izleyiciyi zaman makinesine bindirebilme gücüyle doğru orantılı.

Downton Abbey ile yüzyıl başına, Glow ile 80’lere, he Crown ile 40’lara, Vikings ile ise tarihin derinliklerine gidiyor ve hiç yaşamadığımız dönemlerin ruhunu hissedebiliyorsak bunu biraz da Mad Men’in tüm yapımları çektiği seviyeye borçluyuz. Emmylerde de pek çok oyuncudan da duyduğumuz gibi, dizilerin altın çağındayız artık; sinemacılar dizilere göz kırpıyor, oyuncular, yönetmenler pek çok diziyi “prestij işi” olarak görüyor…

Popülizmin yükseldiği çirkin bir çağda yaşıyor olabiliriz ama en azından bir sektörün en nitelikli dönemine şahitlik etme şansı yakaladık. Bu da bizim şansımız olsun…

TOPLAM DÖRT SEZON OLACAK

Bu ayın 27’sinde, izleyiciyi zaman makinesine bindiren ve tüm dünyada hızla fenomene dönüşen Stranger hings’in Netlix’te 2. sezonu yayınlanacak. Will Byers geri dönmüş olabilir ancak Tersine dünya”ya kapı bir kere açıldı, üç sezon daha kapanacağa benzemiyor.

Peki, Stranger hings’in sırrı nedir? Louis Vouitton’un tasarımcısı Nicolas Ghesquière’den Stephen King’e kadar herkesi dev bir fan club çatısı altında toplayan bu dizinin şeytan tüyü neresinde? Bunun için Amerika’nın North Carolina eyaletinde 1980 ve 90’larda video player’larına yapışık büyümüş, Stephen King romanlarının, John Carpenter ve Steven Spielberg filmlerinin içinde kaybolarak 80’lerin pop kültürünü DNA’larına kazırcasına yaşamış Ross ve Matt Dufer kardeşlere teşekkür edelim. Ve hatta el sallayalım.

Aynı yıllarda, binlerce kilometre ötede bizler de az çok, kısıtlı imkânlarla aynısını yapıyor, farkında olmadan farklı ülkelerde aynı kodlarla programlanıyorduk. İşte, pek çoğumuzu ekran başına kilitleyen Stranger Things’in sırrı: Basit bir nostalji değil Dufer Kardeşlerin ürettikleri iş.. Geçmişi hatırlamak değil yalnızca. Bugünden bakarak, bir zamanın ruhunu yeniden canlandırıyorlar. Atıfta bulundukları yazar ve yönetmenlerin işlerini kopyalamıyorlar, bir dönemin hafızalara kazınan ikonik görüntüleri ince ayrıntılarda yeniden canlandırarak yapıyorlar.

“Neden bu kadar tanıdık geliyor bu dizi?” sorusunun cevabı da orada; 80’lerin pop kültürüyle ve korku sinemasıyla, jeneriğinden dizi müziklerine ince ince işlenmiş bir yapım Stranger Things. Mad Men’in 60’ları yeniden canlandırması gibi, 80’leri yeniden, tek tek tuğlaları kendi elleriyle koyarak inşa ediyorlar. Detaycılıkları, hikâye anlatma konusundaki becerileri, bir dönemin simgelerini yeniden üretmekteki ustalıkları sayesinde Duferlar, Hollywood’un yeni genç yetenekleri olarak karşımıza çıkıyorlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz