Son Zamanların En Çok Konuşulan Kitabı Bardugo’dan Kargalar Meclisi

0
216

Son Zamanların En Çok Konuşulan Kitabı Bardugo’dan Kargalar Meclisi

Kargalar Meclisi yayımlandığı 2015 tarihinden itibaren dünyada en çok okunan fantastik romanlarından biri haline geldi. Bir çok dile çevrildi. Türkiye’de ise ilk baskısı Novella Dinamik yayınevinin bünyesinde şubat 2016′ da gerçekleşti. Bu çok okunan çok konuşulan kitabın sayfa sayısı 524. Bir çok kitap blogu yazarına göre ise bu sayfa sayısı az bile.

Son Zamanların En Çok Konuşulan Kitabı Bardugodan Kargalar Meclisi min - Son Zamanların En Çok Konuşulan Kitabı Bardugo'dan Kargalar Meclisi

Okuyan herkeste ikinci kitabının çıkması için sabırsızlık yaratan  ve merak uyandıran bu kitabın içeriği: 6 tehlikeli serseri 1 imkansız görevi üstlendi. Bu ekip bir felaketi önleyebilecek tek seçenek, tabii önce birbirlerini yok etmezlerse.

Zorlu yollardan geçerek Fıçı gibi bir suç dünyasında ayakta kalmayı başarmış Kargalar  Meclisi’nin Kaz’ı bir tüccar tarafından karşı koyamayacağı bir teklif alır. Bu imkansız görevi tek başına başaramayacağının bilincinde olacak kadar tecrübe sahibi olan kurnaz Kaz, kuracağı ekipte ihtiyaç duyacağı kişilere teklifte bulunur.Çok büyük risklerin olduğu deli işi olan bu görevi kabul etmek için hepsinin kendince nedenleri vardır.

Kısaca karakterler:

İnej: Kaz’ın çetesinde onun adına bir nevi sır hırsızlığı yapan Hayalet ismiyle tanınan bir ajandır.

Jesper: Çok büyük paralar kaptıran bahis ve kumar düşkünü olan bir keskin nişancıdır.

Nina: İkinci Ordu’ya ve ülkesine sadık, hayatta kalmak için sihrini kullanan bir asker, bir grisha ve bir cellattır.

Mathias: Uğradığı ihanet yüzünden intikam ateşiyle yanıp tutuşan, ihanete uğramadan önce Fjeryalı bir cadı avcısıyken uğradığı ihanetten sonra Cehennem kapısında bir mahkumdur.

Wylan: Zengin bir tüccarın oğluyken bu hayata sırt çeviren bir kaçaktır.

Kaz: Tüm ekibi bir araya getiren kaçış uzmanı deneyimli bir hırsızdır.

Çetenin liderinden daha fazla bahsetmek gerekirse:

Kaz, Döküntüler çetesinin lideridir. Kendisi oldukça zeki, kurnaz bir topal. Yaşadığı trajik olaylar onun her zaman temkinli, düşmanlarından hep bir adım önde olmayı öğretmiştir. Her zaman doğabilecek tüm sonuçları hesap ederek plan yapar. Eldivenleri olmadan ellerinin görülmemiş olması türlü rivayetlere neden olmuştur. Acaba pençeleri mi var yoksa bir iblis mi? Bu rivayetlerde hem topal olup hem de bu kadar çevik olabilmesinin de katkısı büyük. Kaz’ın kimseye dokunmaya veya kimsenin ona dokunmasına tahammülü yok. Ama bir istisna hariç: İnej.

Kimseye yaptığı planları söylemiyor. Son anda bile. Çünkü bu hayatta öğrendiği bir şey varsa o da hiç kimseye güvenilmeyeceğidir. İnej’e göre Kaz vicdandan yoksun, yalancı bir hırsız. Ama anlaşmalarına hep sadık kalır. Bu imkansız görevi başarabilirse dört milyon krugenin içinde yüzecektir ama başarılı olamazsa işte o zaman sahip olduğu, değer verdiği ne varsa kaybedecektir.

Serinin ikinci kitabı ve bağlantılı kitapları

Son Zamanların En Çok Konuşulan Kitabı Sahte Krallık min 1024x768 - Son Zamanların En Çok Konuşulan Kitabı Bardugo'dan Kargalar Meclisi

 Kargalar Meclisi’nin sayfalarını bir hışımla çevireceğiniz için bitmesini anlamanız biraz zaman alacak. Film tadında akıcı bir anlatıma sahip. Karşılaşacağınız bir çok yeni terim olacak. Ama kitabın girişinde sizi aydınlatacak  bu dünyaya ait bir harita mevcut olacak. Kargalar meclisi ile aynı dünyada geçen ama karakterlerinin ve olayların tamamen farklı olduğu Grisha serisini okumanız iyi olabilir. Kargalar meclisini okumadan önce bu seriyi okumak şart değil ama yabancılık çekmemek için faydalı olabilir. Serinin İkinci kitabı Sahte Krallık da yine Novella Dinamik yayınevi sayesinde Türkiye’de  de raflarda yerini aldı. Çetenin sloganıyla son verelim:

Yas yok !

Cenaze yok!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz