Ana Sayfa Kültür-Sanat Soğuk Savaş Yıllarının Dev Ülkesi Sovyetler Birliği

Soğuk Savaş Yıllarının Dev Ülkesi Sovyetler Birliği

0
479

1922 yılında kurulduğunda kimse uzun bir süre ayakta kalacağını düşünmüyordu. Bunun sebebi ise Sovyetler Birliği Devleti’nin dünyanın en büyük topraklarına sahip olması ve bu topraklarda neredeyse 200’e yakın farklı ırktan insan yaşamasıydı. Bu kadar etnik farklılıkların olduğu bir ülkeyi yönetebilmek de hiç kolay değildi.

sovyet01 - Soğuk Savaş Yıllarının Dev Ülkesi Sovyetler Birliği

Ancak 1922 yılında kurulan Sovyetler Birliği etnik anlamda sahip olduğu bu çeşitliliği pozitif anlamda kullanmayı başardı. Hatta Soğuk Savaş yıllarında Amerika’nın bir numaralı rakibi konumuna da geldi. Uzay çalışmaları ve radyoaktif enerji konusunda Amerika ile yarışabilen tek ülkeydi. Kısacası Amerika’ya bağımlı olmayan, kendi üretebilen bir ülke olmuştu. Sovyetler Birliği yüz ölçüm anlamında başlı başına bir kıta büyüklüğündeydi. Bir taraftan Avrupa ile sınırı varken diğer taraftan da Amerika ve Japonya ile sınırı vardı.

sovyet02 1024x393 - Soğuk Savaş Yıllarının Dev Ülkesi Sovyetler Birliği

Sovyet İmparatorluğu’nda var olan toplum sınıfları Sovyetler Birliği ‘nin kurulmasıyla ortadan kalktı. Kapitalist düzen her sınıftan ve her statüdeki insanın önemli görevlere gelebilmelerine olanak sağlıyordu. Mihail Gorbaçov bir köylü ailesinden gelerek Cumhurbaşkanı oldu. Borsa ve dolayısıyla tahvil ve hisse senedi diye kavramlar yoktu. İnsanların paralarını bu şekilde katlamalarına izin verilmiyordu. Çocuk doğumları ücretsiz olarak yapılır ve devlet çocuk bakımına destek olurdu. Okulu bitiren her gence devlet tarafından iş sağlanırdı. Bu işi kabul etmeyenler hapis cezasına çarptırılırdı. Bu sayede işsizliğin önüne geçilmesi amaçlanmıştı.

Havacılık ve Uzay Çalışmaları

Amerika’dan önce yörüngeye ilk insanı Sovyetler Birliği gönderdi. Bir pilot olan Yuri Gagarin dünyanın yörüngesine çıkan ilk insan unvanını aldı. Bununla birlikte havacılık alanında da çok hızlı ilerlemeler kaydedildi. Sovyetler kendi uçaklarını üretip, bu uçakların Avrupa pazarında satılmasını sağladılar. Günümüzde havacılıkta kullanılan pek çok teknoloji Sovyetlerin bulduğu teknolojiler üzerine geliştirilmiştir.

sovyet03 - Soğuk Savaş Yıllarının Dev Ülkesi Sovyetler Birliği

1986 yılında Mihail Gorbaçov göreve geldiğinde çeşitli değişiklikler yapmak için çalışmalara başladı. Ancak aklındaki bu değişiklikler Sovyetler Birliği ‘nin dağılmasını hızlandıracaktı. Bununla birlikte halkı da kendi arasında bölmeye yönelik konuşmalara da hız vermişti. Pek çok kişi için önemli bir kişilik olan Lenin hakkında hakarete varan konuşmalar yapmaya başladı. Ülke iyiden iyi bir karışıklık içine girmeye başladı. 19 Ağustos 1991 tarihinde ordu yönetime el koymak için düğmeye bastı ancak kısa süre içinde geri adım atıldı. Bu durum ilerisi için tedirginliğin de üst seviyelere yükselmesine sebep oldu. Gelişmelerden rahatsızlık duyan 8 Sovyet Cumhuriyeti Eylül 1991’de ayrılıklarını ilan ettiler. Baskılara dayanamayan Mihail Gorbaçov 25 Aralık 1991’de istifa etti. Aynı gece Kremlin Sarayı’ndaki Sovyetler Birliği bayrağı indirilerek yerine Rus Bayrağı çekildi.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz