Şener Şen Kimdir? Hayatı (Biyografi)

ener Şen Biyografisi - Şener Şen Kimdir? Hayatı (Biyografi)

Şener Şen Kimdir?

Şener Şen 1941 yılının 26 Aralık tarihinde Adana’da dünyaya gelmiştir. Babası Yeşilçam’ın tanınmış simalarından olan Ali Şen, Şener Şen’in kendisi gibi oyuncu olma isteğini gerçekleştirmesine yardım etmiş ve tiyatroya başlamasını sağlamıştır.

 Tiyatro Kariyeri

ener Şen Kimdir - Şener Şen Kimdir? Hayatı (Biyografi)

1958 yılında tiyatroya başlayan Şener Şen, ilk olarak Yeşil Sahne adı verilen bir tiyatro gurubunun oyunlarında görev almış, ardından 1964 – 66 yılları arasındaki dönemi Doğu Anadolu’da öğretmen olarak geçirmiştir. Bundan sonra İstanbul’a gelerek Şehir Tiyatroları’nda yan rol oyuncusu olarak oyunculuğa yeniden başlamıştır. Bu süreç içerisinde, tiyatro oyunlarının yanı sıra dublaj sanatçısı olarak da faaliyet göstermiştir.

 Yan Rol Oyuncusu Olarak Şener Şen

1967 yapımı Sözde Kızlar filmi ile sinemaya adımını atan ünlü sanatçı, 1971 yapımı Altın Prens Devler Ülkesinde filminde babası Ali Şen’le beraber rol almıştır. Şener Şen asıl çıkışını Bizim Aile ve Hababam Sınıfı isimli yapımlar ile yakalamıştır. Özellikle 1975 yılında çekilen Hababam Sınıfı filminde canlandırdığı Badi Ekrem karakteri sanatçının sinema hayatındaki dönüm noktasını oluşturmuştur. Bu rolünün ardından Kemal Sunal ile birlikte Davaro, Şaban Oğlu Şaban, Tosun Paşa, Süt Kardeşler ve Kibar Feyzo gibi filmlerde rol alarak Yeşilçam’ın devleri arasına girmeyi başarmıştır.

 İlk Başrol: Namuslu

Başar Sabuncu’nun yönettiği Namuslu filminde ilk başrolünü oynayan Şener Şen, bu film öncesinde daha çok Kemal Sunal ve İlyas Salman’a eşlik ederek yan rollerde görev almıştır. Ertem Eğilmez’in şüphelerine rağmen Namuslu filmi o yılın en iyi işlerinden biri olmuş ve Şener Şen’in beyazperde kariyerinde yeni bir dönem açmıştır. Usta sanatçı 1996 yılına gelindiğinde ise Uğur Yücel ile birlikte Türk sinemasında adeta bir devrim yaratan Eşkiya filminde rol almıştır. 2,5 milyon seyirciyi sinema salonlarına çeken film, Türk sinema sektöründe de bu konuda yeni bir rekor kırmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here