Ana Sayfa Kültür-Sanat Semahat Sevim Arsel Kimdir? Hayatı (Biyografi)

Semahat Sevim Arsel Kimdir? Hayatı (Biyografi)

0
279

Semahat Sevim Arsel Kimdir? Hayatı (Biyografi) Türkiye’nin vergi rekortmeni seçilen Semahat Sevim Arsel kimdir? Nereli ve kaç yaşındadır? İşte, Semahat Sevim Arsel’in biyografisi…

Semahat Sevim Arsel Kimdir? Hayatı (Biyografi)

bGXYA8 300x168 - Semahat Sevim Arsel Kimdir? Hayatı (Biyografi)
Semahat Sevim Arsel Kimdir? Hayatı (Biyografi)

Gelir vergisinde Semahat Sevim Arsel geçen yıl olduğu gibi rekortmen oldu ve ilk sırada yer aldı.

Semahat Sevim Arsel, 1928 yılında Ankara’da dünyaya geldi. Semahat Arsel, Vehbi Koç ve Sadberk Koç’un en büyük çocuğudur. Amerikan Kız Koleji’nden mezun olmuştur. 1956 yılında Nusret Arsel ile evlenmiştir. Çocuğu yoktur. İngilizce ve Almanca bilmektedir.

Semahat Arsel, 1964 – 1972 yılları arasında Koç Holding yönetim kurulu üyesi ve Vehbi Koç Vakfı yönetim kurulu üyesi olarak çalıştı. Daha sonraki yıllarda TURYAT ve SANERC (Semahat Arsel Nursing Educational & Research Center)’in başkanlığını yaptı. Bu görevlerini halen sürdürmekte olan Arsel, aynı zamanda Vehbi Koç Vakfı yönetim kurulu başkanıdır. 2012 yılında vergi rekortmeni olmuştur. Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın 2015 yılında açıklamış olduğu verilere göre 2014 yılında en fazla vergi veren 2. isim olmuştur.

Florance Nightingale Vakfı ikinci başkanı ve Koç Üniversitesi Hemşirelik Yüksek Okulu kurucusudur. Kuruluşunda Amerikan Hastanesi bünyesinde yer alan SANERC, 2004 tarihinde Koç Üniversitesi Hemşirelik Yüksek Okulu’na bağlanmıştır.

Mart 2013 itibarıyla Forbes dergisinin yaptığı araştırmaya göre, 3,2 milyar dolar servetiyle Türkiye’nin 2. dünyanın ise 423. zengin ismidir. 2015 yılında 45 milyon 157 bin 918,24 lira vergi beyanı ile Türkiye’nin en çok vergi veren kişisi oldu.

Semahat Arsel ayrıca TEGV’in de kurucu üyelerindendir.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz