Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

0
295

Schengen vizesi, adını Lüksemburg’un Schengen kasabasında 1985 yılında imzalanan anlaşmadan almaktadır. Bu anlaşmaya göre 25 Avrupa ülkesi, kendi ülkelerine gelecek olan kişilerden bu vizeyi talep etmektedirler. Bu vize Avrupa Birliğine dahil olan tüm ülkeler için alınması gereken bir vize türüdür.

schengen01 - Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Schengen vizesi almak insanlar tarafından alınması zor olan bir vize olarak bilinir. Çünkü bu vizeyle birlikte tüm Avrupa Birliği ülkelerinde serbest dolaşım hakkı da alınmaktadır. Burada önemli olan nokta hangi Avrupa ülkesinden giriş yapılacak o ülkenin istediği evrakları eksiksiz olarak hazırlamak gerekmektedir. Bazen bu belgeler oldukça ayrıntılı olabilmekte ancak bu vizeyi alabilmek için kesinlikle istenen belgelerin teslim edilmesi gerekiyor.

Schengen vizesi almak için gideceğiniz ülkenin konsolosluğundan bir randevu almanız gerekiyor. Eğer daha önce yurtdışına çıkmadıysanız en az 1 ay öncesinden vize için başvuruda bulunmanız gerekmekte. Geç yapılan vize başvurusu vizenizin geç çıkmasına ve almış olduğunuz uçak biletinizin de yanmasına sebep olacaktır. Bu yüzden makul bir süre öncesinden randevu almak oldukça önemli. Başvuru sırasında evraklarınızın eksik olmamasına özellikle dikkat ediniz. En çok görülen sorunlar evrakların eksikliğinden ortaya çıkan sorunlardır.

schenge02 - Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

İş Seyahati İçin Davetiye

Eğer bir iş seyahati yapıyorsanız sizin dışınızda, çalıştığınız iş yerinin de hazırlaması gereken evraklar bulunmakta. Bir iş görüşmesine gidiyorsanız gittiğiniz ülkede bulunan şirketin hazırlayacağı bir davet mektubunun da zaman kaybetmeden istenmesi ve başvuru dosyanızın içinde bulunması gerekiyor. Eğer 3 aylık maaş bordrosu istenmiş ancak siz iş değiştirmişseniz o zaman eski iş yerinizden alacağınız bordro ile Schengen vizesi başvurusu yapabilirsiniz.

Yurtdışına giderken yapılması gereken en önemli şeylerden bir tanesi de seyahat sağlık sigortası yaptırmaktır. Schengen vizesi almak için en az 30 bin Euro teminat kapsamı olan bir seyahat sigortası yaptırmak zorunludur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz