Ana Sayfa Kültür-Sanat Satürn Hakkında Bilinmeyen 5 Özellik

Satürn Hakkında Bilinmeyen 5 Özellik

0
404

Satürn güneşe yakınlık bakımından altıncı gezegen konumundadır. Satürn’e büyüklük açısından bakıldığında Jüpiter’den sonra gelen ikinci büyük gezegen olduğu görülür. Satürn gezegeni ve uyduları hakkında bilgi toplamak amacıyla ilk defa 1997 yılında bir uzay aracı gönderildi. Cassini adı verilen uydu görevini 2008 yılında tamamladı ve Satürn hakkında birçok bilgi bu sayede elde edildi. Bu bilgilerden Satürn hakkında bilinmeyen 5 özellik olduğu görüldü.

saturn01 - Satürn Hakkında Bilinmeyen 5 Özellik

Güçlü Fırtınalar

2009 yılından beri güneş sisteminde yaşanan en güçlü fırtınalar Satürn gezegeninde gerçekleşmiştir ve bu fırtına güneş sisteminde yaşanan en uzun fırtına olma özelliğini de taşıyor. Satürn’deki şimşeklerin dünyada görülen şimşeklerden on bin kat daha güçlü olduğu bilim adamları tarafından belirtilmiştir.

Satürn Halkaları

Satürn’de yedi halka olduğu düşünülürdü. Fakat Cassini’den sonuçların gelmeye başlamasıyla sekizinci bir halkanın var olduğu görüldü. Sekizinci halkanın bir milyar dünyayı barındıracak büyüklükte olduğu görüldü. Satürn halkaları yoğun buz kristallerinden oluşuyor.

saturn02 - Satürn Hakkında Bilinmeyen 5 Özellik

Satürn Nasıl Görülür?

Gezegen sarı renkte bir görüntü verir. Satürn’ün sarı gözükmesinin nedeni üzerinde bulunan sis tabakasıdır. Bulut tabakasının üzerinde sürekli bulunan sis tabakası hidrojen, amonyak ve metandan oluşur. Satürn’ün atmosferinde bulut kuşakları mevcuttur ve bu bulut kuşaklarındaki sıcaklık eksi 180 derece civarındadır.

Satürn’ün Manyetik Alanı

Satürn’ün manyetik alanının gezegene yakın bütün gök cisimlerini etkilediği görülür. Satürn’ün manyetik alanı Güneş rüzgârları tarafından şekillenir ve büyük bir balon görüntüsü verir.

saturn03 1024x575 - Satürn Hakkında Bilinmeyen 5 Özellik

Satürn Uyduları

İrili ufaklı 62 uydu Satürn gezegenin etrafını sarar ve uyduların büyük çoğunluğu buzdan oluşur. Bu uydular Satürn’ün tozdan oluşan halkasının ters istikametinde hareket ederler. Orta seviye bir fotoğraf makinesiyle açık havada zoom yaparak Satürn ve halkasını görmek mümkün olmaktadır.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz