Satranç Nasıl Oynanır?

0
372

Satranç Nasıl Oynanır? Satranç, özellikle çocukların zekalarının gelişimi için tercih edilen taşlı bir oyundur. Taşların şekillerine bakıldığında Hindistan’da ortaya çıktığı düşünülmektedir. Bir çeşit savaş simülasyonudur.

Satranç Nasıl Oynanır?

Satranç iki kişi ile oynanır. Kare bir oyun tahtası üzerinde oynanır. Satranç tahtasında iki renk vardır. Beyaz ve siyah seçeceğiniz renk, sizin taşlarınızı temsil eder.

satranc01 1024x684 - Satranç Nasıl Oynanır?
Satranç Nasıl Oynanır?

Satranç tahtası üzerinde eşit 64 tane kare vardır. Renk olarak birbiriyle uyumlu şekilde düzenlenmiştir. Bir siyah bir beyaz olarak düzenlenen tahta, genellikle ahşaptan yapılmaktadır. Satranç oyununda her oyuncunun 16 tane taşı vardır. Bu taşlar 1 şah, 1 vezir, 2 kale, 2 fil ve 8 piyon taşından oluşur. Her iki tarafta da eşit olan taşlar toplamda 32 adettir. Satranç oyununun amacı karşınızda ki rakibinizin şah taşının alarak onu mat etmenizdir.

satranc02 - Satranç Nasıl Oynanır?

Satranç Taşlarının Hareketi

Oyunun ana taşı şah sadece bitişiğindeki karelerde hareket edebilir. Kale taşı, yatay ve dikey olarak ilerleyebilir. Fil taşları, çapraz hareket eder ve oyun boyunca sadece aynı renk karelerde kalır. Vezir taşı, dikey yatay ve çapraz ilerleyebilir. At taşı, L şeklinde hareket eder. Bu şekilde üç kare ilerleyebilir ve taşların üzerinden atlayabilir. Yardımcı taşlar piyon taşları ise, bulundukları sütunlarda ileriye sadece tek kare hareket edebilirler. Başlangıç yerinde başlayan piyonlar isteğe göre iki karede hareket ettirilebilir.

satranc03 - Satranç Nasıl Oynanır?

Satrançta Taş Alma

Karşı rakibinizin taşını yiyerek aldığınız taş, satranç tahtasının dışına konulur ve yerine sizin taşınız geçer. Taşı aldıktan sonra oyun bu şekilde devam etmeye başlar. Taş alma işlemi zorunlu değildir. Kendi oluşturduğunuz stratejide taşı yemeniz doğru değilse başka bir kareden devam edebilir, devam edecek kareniz yoksa başka bir taşı oynatabilirsiniz. At taşı hariç diğer taşlar, rakip taşların üzerinden atlayamazlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz