Şarlo Karakterine Hayat Veren Aktör Kimdir?

0
158

Şarlo Karakterine Hayat Veren Aktör Kimdir?

Charlie Chaplin Kimdir?

Charlie Chaplin 1889-1977 tarihleri arasında yaşamış olan ve tüm dünyaca tanınan İngiliz sinema yönetmeni, yazar ve oyuncudur.

Sessiz sinema döneminin en önemli ismidir. Şarlo karakteri ile özdeşleşmiştir.

Genel kültür sorularında hala yer almakta olan Charlie Chaplin’in filmleri hala birçok kuşak tarafından izlenmektedir.

 Charlie Chaplin’in Filmleri

Charlie Chaplin filmleri; Yaşıyor Gibi Yapmak, Venedik’te Çocuk Otomobil Yarışları, Göçmen, Yumurcak, Altına Hücum, Şehir Işıkları, Modern Zamanlar, Büyük Diktatör, Mösyö Verdoux, New York’ta Bir Kral, Hong Kong’lu Hostes’dir.

Şarlo karakterinin yaratıldığı film Venedik’te Çocuk Otomobil Yarışları filmidir. Altına Hücum filminde de Şarlo karakteri ile yer almaktadır.

Büyük Diktatör filmi sonundaki konuşması çok ses getirmiştir. Bu filmden sonra bir daha Şarlo karakterini canlandırmamıştır.

Bir çocukla hikayesinin anlatıldığı “Yumurcak” filmi, Türk sinemasındaki çocuk oyuncuların yer aldığı filmlere ilham kaynağı olmuştur.

“Şehir Işıkları” filminin sarhoş bir zenginle arkadaşlık ve kör bir kıza aşık olduğu konusunu işleyen senaryosu, Kemal Sunal’ın “En Büyük Şaban” filminde kullanılmıştır.

Diğer bir çok filminin senaryosu da; sonraki dönemlerdeki filmlerde tekrar canlandırılmıştır.

 Şarlo Karakterinin Özellikleri

Charlie Chaplin’in şüphesiz sinema tarihindeki en önemli karakteri Şarlo tiplemesidir.

Şarlo karakteri; bol pantolonu, büyük ayakkabıları, bıyıkları, şapkası, çevirdiği bastonu ve penguen yürüyüşüyle hafızalara kazanmıştır. Sakar, aynı zamanda akrobatik hareketleriyle komedi sinemasının özelliklerini taşımaktadır. Ancak aynı zamanda, filmlerinde dramatik sahneler de yer almaktadır. Hem güldüren hem de düşündüren bir karakter olmayı başarabilmiştir.

Şarlo karakterinin sessiz olması nedeniyle, filmleri evrensel olabilmiştir. Bu nedenle her dilden milletin keyifle izlediği bir sanatçı olmuştur. Özellikle mimikleri ve görsel hareketleriyle, siyah beyaz ve sessiz olmasına rağmen, filmlerinde işlemek istediği konuları çok güzel bir şekilde izleyiciye aktarabilmiştir.

Charlie Chaplin efsanesi geçmişten günümüze olduğu gibi gelecekte de akla ilk gelecek sanatçılardan olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5 × three =