Rubik Küpü Yıllar Sonra Bile Popülerliğini Koruyor

0
324

Pek çok insan Rubik Küpünün nasıl kısa sürelerde çözülebildiği konusunda kafa patlatıyor. Rubik Küpü aslında çok zor ve kolay kolay içinden çıkılamayacak bir bulmaca. Normal çözümü bir tarafa, işin ustaları gözleri kapalı olarak, renkleri belli olmasın diye renkli odalarda, suyun altında nefes tutarak ya da tek elle çözüyorlar bu bulmacayı.

1975 yılında Macar heykeltıraş ve mimarlık profesörü Erno Rubik tarafından bulunan Rubik Küpü, uzun süreler Budapeşte’de çeşitli oyuncakçılara deneme amaçlı olarak dağıtılmış. Aletin Macaristan dışına çıkması ise 1980 yılında oluyor ve ilk olarak New Yok, Paris, Londra ve Nürnberg’de satışa çıkıyor. O sırada Japonya için lisans alımına çalışılırken, bir Japon buna benzer bir alet ile ortaya çıkıyor. Ancak gözlemciler o kişinin yaptığı aletin Erno Rubik’in yaptığından bağımsız ve ondan haberi olmadan yaptığı kanaatine varıyorlar. Bir başka değişle ortada herhangi bir kopya çekme ya da fikir hırsızlığı yok. Ama Erno Rubik’in ürettiği küp dünya tarafından daha çok ilgi görüyor. Bunun en büyük sebebi ise yapılan reklam ve kullanılan pazarlama stratejisi.

Devasa Rubik Küpleri Mevcut

Küpün, çok sayıda kare içeren ve gerçekten çözümü zor olan pek çok versiyonu var. Hatta çeşitli ustalar işi, çözüm teorilerini içeren kitaplar çıkarmaya kadar götürmüşler. Çünkü trilyon sayıda permütasyon içeren bir bulmacanın çözümü, bu şekilde teorik bir yaklaşımla daha kolay olacak.

rubik02 - Rubik Küpü Yıllar Sonra Bile Popülerliğini Koruyor

Rubik Küpü parçalarına da ayrılabiliyor. Ama bunu yapmak için de bir teknik kullanmak gerekmekte. Yani rastgele çekip çevirmekle açamıyorsunuz. Önce belirli renkleri belirli yerlere getirmeniz gerek. Rubik Küpü yarışmaları günümüzde halen düzenleniyor ve bu alandaki rekor Fransız Edouard Chambon’a ait. Kendisi 2007 yılının Şubat ayında düzenlenen yarışmada 10.36 saniye ile rekoru elinde bulunduruyor. Lakin resmi dünya rekoru ise beş küpün derecelerinin ortada kalan üçünün ortalaması olan 11.76 saniye ve Güney Koreli Yu Jeong-Min tarafından 7 Ocak 2007 tarihinde kırılmış. Ayrıca bu rekor Dünya Küp Derneği tarafından da tanınmış.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz