Rönesans Akımını Başlatan Kimdir?

0
362

 Rönesans Akımını Başlatan Kimdir?

Rönesans, 15.yüzyılda başlayan, “yeniden doğuş” anlamına gelen; hakikaten Avrupa’da bir “yeniden doğuş” durumuna yol açmış, tarihi bir olaydır. Genel Kültür ve Tarih‘de büyük bir konu başlığıdır.

Rönesans Akımını Başlatan Kimdir?
Rönesans Akımını Başlatan Kimdir?

Rönesans’a Kim Sebep Oldu?

Avrupa, din otoritesinde tutulmak istendiğinden dolayı, sanatsal ve bilimsel faaliyetler genelde Katolik kilisesi tarafından yasaklanıyor ya da bir şekilde engelleniyordu. Fakat her ne olduysa İstanbulun Osmanlılar tarafından fethinden sonra (1453) Bizans’ta ikamet eden çeşitli bilim ve sanat insanları İtalya’ya göç ederek, burada Rönesans’ın ilk temelini atmış oldular. Ayrıca Rönesans’ın bu kadar hızlı ilerlemesinde ki bir diğer sebep, Avrupa’ya Endülüs Arapları tarafından getirilmiş bilim sanat, Haçlı Seferleri ile büyük ölçüde hasar gören skolastik düşünce, matbaanın gelişmesi örnektir.

Rönesans’da Özellikle Adı Geçen İsimler Nelerdir?

Michelangelo – Heykeltraş, Sanatçı ve Ressam | İtalyan

Raffaello Sanzio – Ressam. | İtalyan

Niccolo Machiavelli – Düşünür, Şair ve Yazar. | İtalyan

Leonardo da Vinci – Ressam, filozof, hezârfen. | İtalyan

Erasmus – Edebiyatçı, Düşünür. | Alman

Montaigne – Deneme Yazarı | Fransız

Cervantes – Yazar | İspanyol

Donatello – Heykeltraş | İtalyan

Ronsard – Şair | Fransız

Rönesans Nerelerde Etkin Olmuştur?

Rönesans, ilk önce Güney Avrupa’da etkisini hissettirip, daha sonra Kuzey Avrupa’ya yayılmış, İtalya’dan sonra, Fransa, İspanya ve Kutsal Roma Prensliklerine ulaşmıştır. Hatta birçok bilimsel keşif Rönesans ile ortaya çıkan Burjuvazi sınıfı tarafından desteklenmiş, özellikle bu dönemde bağımsız bankalar ortaya çıkmış ve sanatçılara destek olmuşlardır.

Rönesans Sanatçılarının Ortak Fikri:  Rönesans sanatçılarının en büyük ortak amacı, skolastik düşünceyi yıkmak, aydınlanmanın önünü açmak, insanlığı sekülerizm ve hümanizm ile tanıştırmaktı. Rönesans amacına ulaşmış, ardından gelecek Coğrafi Keşifler ve Katolik Klisesi Reformu olaylarını tetiklemiş, Avrupa’da özellikle sadece din anlamında eğitim veren üniversite ve okullarda sanat ve bilime de yer verilmeye başlandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

1 × one =