Ramazanda Susuzluk İçin Çözüm Önerileri

0
281

Ramazanda Susuzluk İçin Çözüm Önerileri

Oruç tutarken, daha az susamak ve daha geç acıkmak için, sahur vaktinde tüketilen ürünlere, dikkat edilmelidir. Pilav, makarna ve yağlı yemeklerden kaçınılmalıdır. Bu tür yiyecekler, geç acıktırır ama vücutta, erken su isteği uyandırır. Sahurda daha çok, kahvaltı türü ve hafif yiyecekler, tercih edilmelidir. Hem geç acıkılır, hem de daha geç vücutta su isteği uyandırılır. Ayrıca kahvaltı türlerinin yanında; ceviz içi, tuzsuz badem, fındık gibi besin değeri yüksek gıdalar da tüketildiğinde, rahat bir gün geçirilir. Sahurda kavun ve karpuz gibi, içinde su minerali yüksek besinler tüketilerek, yine su isteğini geciktirme durumu vardır.

Ramazanda Susuzluk.fw  - Ramazanda Susuzluk İçin Çözüm ÖnerileriNasıl baş edilir?

Ramazanda, susuzlukla baş etmek için, sahurda, öncelikle kahve ve çay gibi içeceklerin tüketilmemesi gerekir. Çay ve kahve, idrar söktürücü özelliği olduğundan, gündüz oruçlu olunan saatlerde, daha çok idrara çıkmaya, sebebiyet verir ve vücutta, daha erken su isteği uyandırır. Çay ve kahve yerine, doğal meyve suları ve doğal mineralli maden suları tüketilerek, vücudun su ihtiyacı giderilir.

Ramazanda susamamak için ne yemeli ve nelere dikkat edilmeli:

Gün içerisinde susamamak için, tüketilen besinlere dikkat edilmelidir. İftarda hafif bir çorba ile başlanılmalı, akabinde ızgara, tavuk, balık, sebze yemeklerinden hafif olanı ile devam edilmelidir. Gün içerisinde susamamak için, bu yemeklerin tuz oranı, olabildiğince azaltılmalıdır. Turşu, konserve ve diğer tuz oranı yüksek besinler, iftarda ve sahurda tüketilmemelidir. Baharatlı ve hazır çeşnili yiyeceklerden, uzak durulmalıdır. Bunların yerine, lifli besinler tüketilmelidir. Sahurda, kızartma türü ve hamur işi besinlerden, uzak durulmalıdır.

Ayrıca; bu durumlar haricinde, özellikle yaz aylarında tutulan, sıcak günlerdeki oruçlarda, mutlaka güneşten korunmalıdır. Sık sık, duş alınmalıdır. Sentetik kıyafetlerden, uzak durulmalıdır. Gün içerisinde yapılacak olan aktiviteler, doğru bir şekilde planlanmalıdır. Tüm bunlar uygulandığında, daha az su ihtiyacı hissedilecek ve rahat bir oruç tutulacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz