1960 ve 1970’lerde üretilen hemen hemen bütün spor arabalar üretildikleri yılların çizgilerini değil de modern çağ spor arabalarının çizgilerine daha o yıllarda sahip olmuşlardır. Bu arabaları da efsane haline getiren en büyük özellik budur. Pontiac Firebird 50 yıldır yollarda olmasını tasarımına ve üzerindeki teknolojiye borçlu araçlardan bir tanesi.

firebird02 - Pontiac Firebird Efsanesi

1962 yılında General Motors’un sahibi olduğu Cadillac firmasında tasarım mühendisi olarak çalışan Edward Grim yeni tasarladığı spor araba projesini şirkete sunar. Proje, Cadillac’ın geleneksel çizgisine uyduğu için kabul görür ama araç tek kapılıdır. Bunun değiştirilmesi için Grim’den ikinci bir proje istenir. Ancak bu aracı diğer Cadillac modellerinden ayıran en önemli özelliği tek kapılı olmasıdır. Grim bu konuda ısrar eder. Eğer tasarım bu şekliyle kabul edilirse üretilmesini ister. Bu noktada tartışmalar alevlenir. Cadillac yönetimi aracın üretilmesinden vazgeçer. Edward Grim ise birkaç arkadaşıyla birlikte evinin garajında tasarımını yaptığı bu aracı üretmeye başlar.

Aracın motoru General Motors’dan alınır. Grim, aracı üzerinde çalışırken bu araca ne isim vereceğini de düşünmektedir. Araç neredeyse tamamlanma aşamasına gelmesine rağmen bir ismi yoktur. Bir gün aracı garajından evinin önüne çıkarır. Araç o kadar ihtişamlıdır ki yoldan geçenler gözlerini alamazlar. O anda yoldan geçen yaşlı bir zenci Grim’in yanına yaklaşır ve “Gerçekten güzel bir Cadillac” der. Grim, adama dönerek arabanın bir Cadillac olmadığını söyler. Bunun üzerine adam aracın markasını sorar. Ancak Grim bir cevap veremez. Çünkü bir markası yoktur.

firebird01 1024x768 - Pontiac Firebird Efsanesi

Akşam olduğunda Grim yine düşünmeye başlar. Zenciyle olan diyaloğunu hatırlar ve aklından şu cümle geçer: Zavallı ihtiyar zenci bunu bir Cadillac zannetti. “Poor Old Negro Thinks It’s A Cadillac”. O anda aklına bir ışık belirir, biraz düşündükten sonra kelimelerin baş harflerini peş peşe sıralar: PONTIAC

1967 Yılında Seri Üretime Geçildi

Pontiac Firebird modeli 1967 yılında seri üretime başlar ve dönemin en popüler spor arabası olur. Araç tam bir canavardır. 450 beygir ve 5600 metreküp motor hacmiyle dönemin spor araba trendlerini alt üst eder. Araç o kadar tutar ki, çok geçmeden benzer bir konseptte olan Chevrolet Camaro piyasaya çıkar. Pontiac Firebird, 1967-2002 yılları arasında 4 farklı jenerasyon olarak üretilir. Hepsinin ortak özelliği tek kapılı ve arkadan itişli olmalarıdır. İkinci nesil üretimden itibaren T Top denen tavan kullanılmaya başlanır. Camdan oluşan bu iki parça tavan yerinden çıkarılıp bagajdaki özel bölmede muhafaza edilmekte, böylece araç tam anlamıyla bir spor arabaya dönüşmektedir.

1986 yılında ülkemiz televizyonlarında da yayınlanmaya başlanan Kara Şimşek dizisinde bu araç kullanılır. Herkesin bildiği konuşan arabanın içi ve ön tamponu dizi için modifiye edilmiştir. Kara Şimşek 10 yıl boyunca ülkemizde yayınlanmaya devam eder.

firebird03 - Pontiac Firebird Efsanesi

2002 yılında üretimine son verilen Pontiac Firebird hala meraklıları tarafından kullanılmaya devam etmektedir. Günümüz benzin fiyatları düşünüldüğünde aracın yaktığı benzin hayal sınırlarını zorlamaktadır. Normal bir binek aracın 100 kilometrede yaktığı benzini Pontiac Firebird sadece 20 kilometrede yakmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here