P.t.t Tarihçesi, Amacı Ve Hizmetleri Nelerdir?

0
214

P.t.t Tarihçesi, Amacı Ve Hizmetleri Nelerdir?

PTT Tarihi - P.t.t Tarihçesi, Amacı Ve Hizmetleri Nelerdir?

Ülkemizde, köklü tarihe sahip pek çok kuruluş var. Bunlardan en bilindik olanlarından biri de PTT’dir.

Amacı ve Kısa Tarihçesi

Asıl kuruluş amacı Osmanlı Devleti’nin haberleşmesini sağlamak olan bu kuruluş, 23 Ekim 1840 tarihinden bu zamana kadar gelebilmeyi başarmış ender kuruluşlar arasında yerini aldı. İlk şubesini İstanbul Yeni Camii avlusunda açan PTT, günümüzde Türkiye’nin pek çok yerinde şubeleri ile hizmete devam ediyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 2013 yılında onaylanan tasarı ile PTT artık bir anonim şirketi olmuş ve Başbakanlık’a bağlanmıştır.

PTT’nin ilk personelleri, Osmanlı Devleti zamanındaki Süleyman Ağa ve Sofyalı Ağyazar’dı. Günümüzde ise personel alımları girilen belli sınavlar ve yapılan başvurular eşliğinde gerçekleşir. Bir zamanlar Osmanlı Devleti’ne hizmet etmek ve haberleşme ihtiyaçlarını sağlamak olan bu kuruluşun günümüzde ise pek çok hizmeti mevcuttur. Bu kurumda pek çok fatura ödemeleri, ceza ve vergi ödemeleri gibi ödemeler yapılabiliyor. Ayrıca, posta ve mektup göndermekle birlikte taahhütlü gönderiler gibi pek çok resmi işlerin gönderilerini de yapmak mümkün. Yurt içi yurt dışı kargo işlemleri ve maaş ödemeleri gibi hizmetleri de mevcut.

Ptt Jeton - P.t.t Tarihçesi, Amacı Ve Hizmetleri Nelerdir?

(PTT’nin ankesörlü telefonlarında kullanılan jetonlar)

Çalışanlarda İstenen Nitelikler

Bu kurumda çalışmak isteyen kişilerin belli kurallara ve şartlara uyması gerekir. Bunların en başında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gelir. 35 yaşını henüz tamamlamamış olmak, daha önce çalışılan bir kurum var ise oradan atılmamış olmak, herhangi bir kurumdan emekli olmamak, kamu haklarından mahrum kalmamak ve erkek adaylar için askerlik görevini tamamlamış olmak işe alım sürecindeki belli başlı önemli kurallardır.

Sürekli kendini yenileyici hizmetleriyle her an gücüne güç katan bu kuruluş, teknolojiden de har daim faydalanarak başarılı pek çok işlere imzasını atmış ve PTT Anonim Şirketi olarak halkına kaliteli hizmet amacıyla yıllardır yanımızda olmuştur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz