Osmanlı Tarihi Kuruluş Devri

0
194

Osmanlı Tarihi Kuruluş Devri

Osmanlı Tarihi Kuruluş Devri - Osmanlı Tarihi Kuruluş Devri
Osmanlı Tarihi Kuruluş Devri

Osmanlının Kurutuluşu

Türker Moralların acımasız katliamlarından kaçarak Orta Asya’dan Anadolu ve Avrupa’ya doğru bir göç dalgasına maruz kalmıştı. Kavimler Göçü diye adlandırılan bu göç Türkleri birçok imparatorluğun kurmasına da katkı sağlamaktaydı. Bu göçte Kayı boyunun Bozok koluna bağlı olan Süleyman Şah 400 çadırlık ufak bir beyliği idare ediyordu. Orta Asya’dan gelip Van Ahlat’a yerleşmişti. Bu arada Selçuklu devleti Moğollarla yaptığı savaş sonucu dağılmış Anadolu beyliklere bölünmüştü. Bu beyliklerin içinde Süleyman Şah ölünce yerine oğlu Ertuğrul Gazi Bizans tekfurları ile yaptığı mücadeleler sonucu büyük başarılar elde etmişti. Bu saatten sonra Ertuğrul Gazi de ölünce beyliği oğlu Osman Gaziye bırakacaktı.

Osman Gazi de Bizans’a büyük darbeler vuruyordu, bu başarılar Selçuklu sultanın dikkatinden kaçmadı. Selçuklu Devleti Osman Beyi başarılarına karşı uç beyi olarak Bursa’da Söğüt ve Domaniç diye iki tane bölge ile hediyelindi. Uç beyi olarak vazife yapan Osman Bey burada yaptığı büyük savaşlarla Bizans’ın birçok kale ve şehirlerini fet etti. Osman Beyin bu beyliği artık büyümüş sınırlarına sığmaz olmuştu. Bunun üzerine Ertuğrul Gazi’nin Oğlu Osman Bey 1299 da adına hutbe okutarak ve adına para bastırarak devletini ilan etmişti.

Kuruluş Devrinde Osmanlı’da İdari Yapısı Nasıldı?

Talas Savaşı ile Müslümanlığı kabul eden Türkler İslam idari yapmasıyla şekillenmeye başlamıştı. Osmanlı Devleti de İslam idari yapısı ile şekillenmişti. Osmanlı devleti de mutlak monarşi ile yönetir. Ancak padişah Şeyhülislam’a karşı mutlak sorumluydu. Bu da gösteriyor ki Osmanlı devleti kuvvetler ayrılığı ilkesini benimsemişti. Zaten kısa bir zamandan beylikten imparatorluğa sıçraması başka bir şeyle anlatılamazdı.

Osmanlı Devleti’nin Kuruluşunda Nelerden Etkilenmişti?

Bacıya-ı Rum: Osmanlı’nın kuruluş aşamasında bacı bey Adlandırılan Osmanlı’yı şekillendiren kadınlar.

Ahi yan-i Rum: Ahilik teşkilatı diye adlandırılan bu yapı. Türklerin ileri gelen akil adamlarını birleştiren bir yapıdır.

Gazi yan-i Rum: Gazi ve Alplerin oluşturduğu bir teşkilattır.

Abdal ani-i Rum: Horonsan erenleri de denilebilir. Bu teşkilat derviş ve erenleri de içinde bulunduğu halkın manevi değerlerini diri tuttuğu bir topluluk.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz