Napolyon Bonaparte, Fransa’nın ilk imparatoru olan askeri bir generaldi. Askeri genişleme yolculuğu dünyayı değiştirdi.

Napolyon Bonaparte Kimdir? Hayatı (Biyografi)

Napolyon Bonapart - Napolyon Bonaparte Kimdir? Hayatı (Biyografi)
Napolyon Bonaparte Kimdir? Hayatı (Biyografi)

Fransa’nın askeri generali ve ilk imparatoru Napoleon Bonaparte, 15 Ağustos 1769’da Ajaccio, Corsica, Fransa’da doğdu. Batı tarihinin en ünlü liderlerinden biri olan O, askeri örgütlenmeyi ve eğitimini değiştirdi. Napolyon Kanunu, eğitimin yeniden düzenlenmesi ve papalıkla uzun süredir devam eden Concordat’ı kurması. 5 Mayıs 1821’de Güney Atlantik Okyanusunda St. Helena adasında öldü.

Dünyanın en büyük askeri liderlerinden biri olarak kabul edilen Napolyon Bonaparte, 15 Ağustos 1769’da Ajaccio, Corsica, Fransa’da dünyaya geldi. Napolyon’un doğum sırasındaki Corsica’nın Fransızlar tarafından işgal edilmesi, büyük bir yerel direnişe neden oldu. Carlo Buonaparte, önce liderleri Pasquale Paoli ile birlikte olan milliyetçileri destekledi. Ancak Paoli adadan kaçmak zorunda kaldıktan sonra Carlo Fransızlara olan bağlılığını değiştirdi. Bunu takiben, 1771’de Ajaccio’nun yargı bölgesi değerlendirmesinin görevlisi olarak atandı ve bu, sonuçta Fransa’nın College d’Autun şehrinde bulunan iki oğlu Joseph ve Napolyon’u kaydettirdi.

Sonunda Napolyon, Paris’teki askeri akademiye geçmeden önce beş yıl boyunca okuduğu Brienne askeri okuluna gitti. 1785’de Napolyon akademide iken babası mide kanserinden öldü. Bu Napolyon’u, dizginleri ailenin başı olarak almaya itti. Erken askeri akademiden mezun olan Napolyon, şimdi ikinci topçu teğmen, 1786’da Korsika’ya döndü.

Evde Napolyon, babasının eski müttefiki Pasquale Paoli ile birlikte Fransız işgaline Korsikalı direncin arkasında kaldı. Ancak ikisi kısa sürede bir düşüş yaşadı ve 1793 Nisan’ında Korsika’da bir iç savaş başladığında, şimdi Paoli’ye düşman olan Napolyon ve ailesi, adının Fransız versiyonunu kabul ettiği Fransa’ya taşındı: Bonaparte.

o NAPOLEON BONAPARTE facebook - Napolyon Bonaparte Kimdir? Hayatı (Biyografi)

Üç Yıl Süren Barış

Savaş Napolyon’un Avrupa ile müzakere ettiği barış sadece üç yıl sürdü. 1803’te Fransa tekrar İngiltere ve sonra Rusya ve Avusturya ile savaşa döndü. İngilizler Napolyon’a karşı 1805 yılında Trafalgar’da Napolyon’u İngiltere’yi istila etme planlarını atmaya iten önemli bir deniz zaferini kaydettiler. Bunun yerine, görüşlerini Avusturya ve Rusya’ya yöneltti ve Austerlitz’teki her iki orduyu da geri döndü. Napolyon’un Fransız imparatorluğunu büyük ölçüde genişletmesi, hükümetine sadık liderlerin Hollanda, İtalya, Napoli, İsveç, İspanya ve Vestfalya’da kurulması için yol açan diğer zaferler çok geçmeden devam etti. Napolyon’un kişisel hayatında değişiklikler de başladı. 1810 yılında evliliğini, kendisine bir oğlu vermeyen Joséphine’e iptal edildi ve böylece Avusturya imparatorunun 18 yaşındaki kızı Marie-Louise evlendi. Çiftin 20 Mart 1811’de II. Napolyon oğlu (Roma kralı) bir oğlu vardı. Bununla birlikte, Napolyon’un askeri başarısı, Fransa’nın ülkenin askeri bütçesine dokunan bir dizi kayıpla karşılaştığı 1810’dan itibaren geniş çaplı yenilgiler için yola çıktı. 1812’de Fransa, Napolyon’un Büyük Ordusu’ndaki askerlerin öldürüldüğü ya da çok ağır yaralandığı Rusya’ya yaptığı işler devasa bir başarısızlık olduğu zaman harap oldu. 600.000 kişilik orijinal bir savaş gücü dışında, sadece 10.000 asker hala savaşa hazırdı. Yenilgi haberi, Fransa’nın içinde ve dışında Napoleon’un düşmanlarını canlandırdı. Napolyon Rusya’ya karşı yürüttüğü sırada başarısız bir darbe girişiminde bulundu, İngilizler Fransız topraklarından geçmeye başladı. Uluslararası baskı kurulması ve hükümeti düşmanlarına karşı savaşacak kaynaklarımız yoksun olarak Napolyon 30 Mart 1814’te müttefik kuvvetlere teslim oldu. Elba adasında sürgüne gitti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here