Modern Ve Nostaljik Bir Yapıt: Arif V 216

Birçok kişinin merakla beklediği Arif V 216 vizyona girdi. GORA ve AROG ile hayatımıza giren Arif Işık ve 216 bu sefer karşımıza bir nostalji macerasıyla karşımıza çıkıyor. Önceki filmlerde olduğu gibi Arif karakterini Cem Yılmaz, 216 karakterini de Ozan Güven oynuyor.

1. “İnsan Olmaya Geldim Arif”

nsan Olmaya Geldim Arif - Modern Ve Nostaljik Bir Yapıt: Arif V 216
Film, seyircisine 216’nın insan olma isteğini anlatıyor. Sevmek ve sevilmek kavramlarına dikkat çeken Cem Yılmaz aslında insan olmanın ve insana özgü duyguların ne kadar eşsiz olduğunu kendine has mizahi üslubuyla gösteriyor.

2. “Bana nostalji bastı moruk! Ben kaçıyorum.”

Bana nostalji bastı moruk Ben kaçıyorum - Modern Ve Nostaljik Bir Yapıt: Arif V 216Filmdeki olayların büyük bir kısmı 1969 yılında geçiyor. Yeşilçam klasikleri başta olmak üzere, Zeki Müren, Sadri Alışık, Ajda Pekkan gibi sahip olduğumuz değerlerimize de birçok gönderme yapılıyor. Örneğin Arif karakteri filmde karşımıza Zeki Müren’in yıllar önce giydiği “Uğur Duvağı” elbisesiyle çıkıyor.

3. “Esnafmışsın, kaç para istiyorsun?”

Esnafmışsın kaç para istiyorsun - Modern Ve Nostaljik Bir Yapıt: Arif V 216Filmin bir diğer karakteri Besim Toker. 216 ile karşılaştıktan sonra onun adını Pertev yaparak çoğaltmayı düşünen bu karakteri Zafer Algöz canlandırıyor. 216 için Arif’e para teklif etmesi ise yine manalı bir mesaj içeriyor. İnsanoğlunun her şeyi parayla alabileceğini sanmasına karşılık dostluğun satın alınamayacağı düşüncesi işleniyor.

4. İşte Karşınızda Erşan Kuneri!

te Karşınızda Erşan Kuneri - Modern Ve Nostaljik Bir Yapıt: Arif V 216GORA’da hayatımıza giren bu karakteri yine Cem Yılmaz canlandırıyor. Böylelikle Yılmaz önceki filmleriyle hem bir bağlantı içinde kalmaya hem de farklı konuları ele almaya devam ediyor. Filmi izlemeyenler için Bob Marley Faruk karakteriyle Rasim Öztekin bu filmde yer almasa da ona da ufak bir gönderme yapılmış.

5. “Yine mi bilim kurgu be!”

Yine mi bilim kurgu be - Modern Ve Nostaljik Bir Yapıt: Arif V 216Filmin yayınlanan ilk videosunda da (Arif V 216 145 Saniye) yer alan bu replik yine bir bilim kurgu konulu bir film geleceğini göstermişti. Ama filmin vizyona girmesiyle nostalji, mizah ve bilim kurgu üçlemesiyle karşımıza çıkan bu film iyi bir gişe rakamı elde edip çoğunlukla beğenilse de bir çok eleştiriye de maruz kalmış durumda.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here