Mimar Sinan’ın Ustalık Eseri Selimiye Camii

0
323

Mimar Sinan’ın Ustalık Eseri Selimiye Camii

Selimiye Cami Mimar Sinan’ın “ustalık eserim” olarak  adlandırdığı Edirne’de bulunan  ve artık Edirne için simgeleşmiş camidir. Konum olarak şehre girdiğinizde gözünüze çarpan minareler Mimar Sinan’ın ne kadar usta bir eser ortaya koyduğunun bir kanıtıdır.

Mimar Sinanın Ustalık Eseri Selimiye Camii 1024x683 - Mimar Sinan’ın Ustalık Eseri Selimiye Camii

Edirne yeni mahallede merkezde bulunmaktadır. Tamamı 2.475 m2’lik bir alanı kaplıyor. Yüksekliği 43.28 metre olan ve çapı 31.30 metre olan ihtişamlı kubbesi ile herkesi büyülüyor. İçeriye girdiğinizde mermerin nasıl bu kadar muhteşem kullanıldığına şahit oluyorsunuz. Bunun yanında taş, sedef, ahşap süslemeleri ve çini süslemeleri de bulunuyor. Diğer camilerden farklı olarak ortada kare biçimde on iki sütuna oturtulmuş müezzin mahfili göze çarpıyor. Müezzinler mahfilinin altında bulunan şadırvanda akan suyun Edirneli halk tarafından zemzem olduğuna inanılıyor. Kubbede ve duvarlarda yazılmış hat sanatı ve İkinci katında solda bulunan ikinci mihrap neden var diye merak uyandırıyor. Tamamen mermer ve çiniden yapılmış minberi geometrik süslemeleri dikkatleri çekiyor. Selimiye camisinin Avluda iki dikdörtgen alan bulunuyor. Batı tarafında açılan kapı en görkemlisidir. Avluya ilk girildiğinde beyaz mermerden yerler ve şadırvan karşılıyor. Şadırvan onaltıgenden yapılmış en güzel tasarımlardandır. Caminin altında yer alan çarşı (arasta) mimar Davut ağa tarafından üçüncü murat döneminde yapılmıştır

Cuma namazında Edirneli halkın çoğunun gittiği cami esnaflarında gözdesidir. Cami terasının altında bulunan çarşıda bulunan tüccarlar Edirne’ye Selimiye camisine ait figürlerle kültürel hediyelik eşyalar satmaktadır. Çarşıya inişte avludan çıkışta yer altına inen merdivenlerle sağlanmaktadır. Edirne Selimiye Camii hemen altında bulunan Eski caminin mihrabın sağ tarafında minberle arasında Kabe’nin duvarlarından düştüğüne inanılan siyah bir taş bulunuyor. İnanışa göre Kabe emiri, rüyasında Hz. Muhammed’i rüyasında görür ve bu taşı bu camiye göndermesi ister bunun üzerine Kabe emiri taşı gönderir. Yapımı oldukça yavaş ilerleyen camiye bu taş konulduktan sonra kısa sürede tamamlanıyor. Edirne gezmek için gittiğinizde uğramanız gereken yerlerden birinci sırada yer alan Edirne Selimiye Camii güzelliği ve ihtişamlı büyüklüğüyle ziyaretçilerini büyülüyor. Sınırlara yakın olması nedeniyle turistlerinde uğrak noktası halinde olan Selimiye cami Mimar Sinan’ın ne kadar muhteşem bir mimar olduğunun göstergesidir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz