Mark Zuckerberg Kimdir?

Mark Zuckerberg Kimdir - Mark Zuckerberg Kimdir?
Mark Zuckerberg Kimdir?

Tam adı Mark Elliot Zuckerberg olan Mark Zuckerberg, 14 Mayıs tarihinde ABD, New York Eyaletinin White Plains şehrinde doğmuştur. Babasının adı Edward, annesinin adı Karen’dır. Mark Zuckerberg bir bilgisayar programcısı ve internet uygulamalarıyla ilgili çalışan bir iş adamıdır. Facebook’un kurucusu ve başkanıdır.

Programcılığa Nasıl Başladı?

Mark Zuckerberg, ilk programını 10 yaşındayken yazmıştır. Lisede de çok başarılı bir öğrenci olan ve birçok bilim dalında ödül almış olan Mark, ABD’nin üst düzey üniversitelerinden olan Harvard üniversitesinde okumuştur. Üniversitedeki ilk yılında okulun güzel kızlarının ve yakışıklı erkeklerinin oylandığı facemash.com isimli bir internet sitesini kurdu. Bu internet sitesini kurarken öğrencilerin fotoğraflarına erişmek için okulun veri tabanını hackledi ve bu ortaya çıkınca disipline sevk edildi. 2004 yılında böylece okulu bırakmış oldu.

Facebook Nasıl Kuruldu?

2004 yılında Harvard’dan ayrılan Mark Zuckerberg, Harvard’lı öğrencileri bir araya toplamak için Facebook adını verdiği ikinci web sitesini oluşturdu. Facebook, ABD’nin en büyük arkadaşlık sitelerinden biri olunca yatırımcıların ilgisini çekmeye başladı. Facebook için yatırımcılarla görüşen Mark daha 18 yaşında bile olmadığından yemeklerde alkol dahi almamış bu görüşmelerde sadece gazoz içmiştir. Facebook’un 2012 yılı itibariyle yaklaşık 950 milyon kullanıcısı vardır.

Mark Zuckerberg kurmuş olduğu Facebook’un bir bölümünü kurduktan 18 ay sonra 60 milyon dolara satmıştır. Bugün sahip olduğu 24 milyar dolarlık servetin kaynağı böyle oluşmuştur. Facebook 2011 yılında The Brand Finance Global listesine göre dünyanın en değerli 281. markası olmuştur. 2011 yılı itibariyle Mark Zuckerberg’in kişisel serveti 24 milyar Amerikan Doları’dır

Yahudi olarak yetiştirilmesine rağmen ateist olduğunu açıklayan Mark Zuckerberg, 2010 yılında yılın adamı seçilmiştir. Zuckerberg 2012 yılında şirketi ‘sini halka arz etmiştir. Bugün hala Facebook’un %57 hissesine sahiptir.

Mark Zuckerberg Kimimle Evli - Mark Zuckerberg Kimdir?

19 Mayıs 2012 yılında 9 yıllık Çin asıllı sevgilisi Priscilla Chan ile evlenmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

five × three =