Latte Art Nedir? Nasıl Yapılır? Yapılmalı Mıdır?

Latte Art Nedir Nasıl Yapılır Yapılmalı Mıdır - Latte Art Nedir? Nasıl Yapılır? Yapılmalı Mıdır?

Latte Art, Baristalar tarafından Latte’nin üzerine hazırlanan yoğunlaştırılmış sütün döküş şekli ve çeşitli ekipmanlarla şekiller verilmesine denir.  Latte Art yapımını bazı baristalar gereksiz olarak değerlendirir. Bu sanata (neden sanat dediğimi birazdan açıklayacağım) bazıları zaman kaybı olarak bakar bazıları da beceriksizliğinden dolayı gereksiz bulduğunu savunur.

Latte Art Nasıl Yapılır?

Latte Art yapımı için deneyim şarttır. Kimse ilk yapışında harika bir Latte Art yapamaz. Latte Art için profesyonel bir espresso makinası, pitcher dediğimiz süt potu, çekilmiş çekirdek kahve ve uygun fincan gereklidir. Püf noktalarına gelince ilk olarak deterjanla alıştırma yapabilirsiniz. Yarıya kadar su dolu bir pitcher içine 3 damla kadar bulaşık deterjanı damlatıp sanki süt köpürtüyor gibi buhar çubuğu ile ısıtmayı deneyin. Yoğun krema dolgusuna ulaştırabiliyorsanız doğru yoldasınız demektir. Öncelikle iyi kahve ile başlanmalıdır. Latte Art’ınız harika olsa bile altında çamur gibi bir kahveye kimse katlanmaz ve sanatınız boşa gider. Bu sebeple kaliteli bir çekirdekten çekilmiş kahveden uygun su basıncıyla espresso fincana çekerek başlanır. Daha sonra fincanın geri kalanını dolduracak kadar sütten 1 parmak daha az süt pitchera konur. Burada dikkat edilmesi gereken şey sütün ve mümkünse pitcherın soğuk olmasıdır. Buhar çubuğunda ki fazla su atılır ve pitchera daldırılır. Burada açı ve basınç detayları öne çıkar. Uygun açı pitcherın içine bir kaşık koyduğunuzda durduğu açıdır. Bu açı verildiğinde buhar çubuğunun sütün içine ne kadar daldırıldığına dikkat edilmelidir. Çok daldırırsanız süt kaynar ve hiç yoğun köpük elde edemezsiniz. Buhar başlığında ki delikler sütün en üst hizasında durmalıdır. Bu şekilde buhar verilerek pitcher içinde bir hortum yaratılmalıdır. Gelelim sütü ne kadar ısıtacağımıza. Süt kaynamamalıdır. 70 derece ideal değer olup 60-80 arası da kabul edilir. Süt ısısını manuel dereceden kontrol edebileceğiniz gibi makine ve ekipmanlara alıştığınızda geçen süreden ve pithcerın ısınmasından yeterli ısıda olup olmadığını anlayacaksınız. Buraya kadar ki hazırlık aşaması tamamlandıysa artık Latte Art için sütü dökmeye başlayabilirsiniz. Sonlarına doğru yaklaştıkça yoğun kremamsı köpük kahve ile birleşir ve burada sanat başlar. Bilek hareketleri ve tutuşunuz ile farklı desenler çıkarabilir, Latte Art kalemleri ile daha ince şekiller çalışabilirsiniz.

Latte Art Yapılmalı Mıdır?

Bu soruya birçok Barista hayır yanıtını verse de bu durumu bir de müşteriler ve işletmecilere sormak gerekir. Aslında iyi kullanıldığında Latte Art kuvvetli biri silahtır. Özel desenler çıkarabiliyorsanız sırf bu yüzden bile yan cafeden daha çok tercih edilmenizi sağlar. Morali bozuk bir müşteri de kahvesinin üzerinde ki bir kalp gülümsemesini sağlayabilir. Müşteri açısından bakıldığında içmek istediği kahvenin bir makine tuşuna basılarak hazırlanıp önüne konmadığını onun için özenildiğini ve emek harcandığını hissetmek onu mutlu eder. Bir kahveye 10 TL verdim diye hayıflanmak yerine bu çok güzel deyip telefonuna sarılır ve fotoğraf çeker. Sosyal medya ve yararları konusuna değinmemize gerek yoktur sanırım. İşletme açısından bakarsanız mutlu müşteri daha çok müşteri demektir. Bir işletme için en etkili reklam giden müşteridir ve o müşteri arkadaş ortamında sizden olumlu bahsediyorsa daha kıymetlisi yoktur.

Sonuç itibariyle Latte Art gereklidir. Siz yapamayan baristalara kulak asmayın, hiçbir işletmeci de Latte Art için 30 saniye geç giden kahve için size laf söylemez. Aksine müşteri memnuniyetini görünce tüm Lattelerin bu şekilde gitmesini isteyebilir. Yazı başında bunun sanat olduğunu savunmuştum. Sebebi ise basit. Bir ressamın malzemeleri tuval ve boyalar ise ve yaptığı her resim diğerinden farklı oluyorsa bu sanat olarak nitelendiriliyor. Burada tuvaliniz kahve ve boyanız da süt. Aynı şekilde yapılan her Latte Art birbirinden farklı ve aynı olması mümkün değil. İşte bu yüzden Latte Art bir sanat, yapan kişi ise sanatçıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here