Ana Sayfa Kültür-Sanat Lambaların Ömrü Ne Kadardır?

Lambaların Ömrü Ne Kadardır?

0
322

Lambaların Ömrü Ne Kadardır? Ampul ya da lamba seçiminde tercihlerimizi etkileyen en önemli faktörlerden biri yaydığı ışık ise diğeri de büyük bir ihtimal ile ürünün uzun ömürlü bir yapıda olmasıdır. Bu noktada karşımıza kaç çeşit alternatif olduğu sorusu çıkmaktadır.

Lambaların Ömrü Ne Kadardır?

Lambaların Ömrü Ne Kadardır - Lambaların Ömrü Ne Kadardır?
Lambaların Ömrü Ne Kadardır?

Ülkemizde bildiğimiz dört farklı ampul çeşidi bulunmaktadır. Bunlar klasik ampul, halojen ampul, tasarruflu ve LED ampuldür. Verimlilikleri yazma sırasına göre fazlalaşmakta olan bu ampullerin ömürleri de yine verimlilikleri ile doğru orantılıdır.

Lambaların Ömürleri Nedir?

Klasik ya da akkor olarak anılan geleneksel ampullerin üretimi ülkemiz sınırları dahilinde yasaklanmıştır. Bunun nedenleri verimlilik ve ömürlerinin oldukça düşük olmasına karşın, çok fazla elektrik tüketimine neden olmasıdır. Bu ampullerin ömürleri sadece bir yıldır. Klasik ampullere göre bir nebze daha tasarruflu sayılabilecek olan halojenli ampuller ise kullanım durumuna bağlı olarak üç yıla kadar ömürleri bulunmaktadır. Tasarruflu ampuller ise sekiz ila on yıl arası kullanım ömrüne sahiptir ve klasik ampule nazaran % 75 daha fazla tasarruf sağlamaktadır. En son teknoloji olarak üretilen LED ampuller günümüzde televizyon endüstrisi dahil birçok elektronik sektöründe kullanılmaktadır. LED lambalar, tam yirmi beş yıla kadar kullanılabilmekte ve % 80 civarı tasarruf sağlamaktadır.

Lamba Ömürlerini Etkileyen Diğer Faktörler

Lamba ömürleri, evin elektrik tesisatının kalitesine, ısı durumuna, nem durumuna ve günlük kullanım durumuna göre de değişebilmektedir. Yukarıda verilen rakamlar yaklaşık değerlerdir. Bu nedenle genel yaklaşım daha tasarruflu lambaları tercih etmektir.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz