Kurtarıcı İsa Heykeli’nin Tarihi

Kurtarıcı İsa Heykelinin Tarihi - Kurtarıcı İsa Heykeli'nin Tarihi
Kurtarıcı İsa Heykeli’nin Tarihi

Kurtarıcı İsa Heykeli ( Christ the Reeder ) Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde, Corcovado dağı üzerine yerleştirilmiş heykeldir. Dünyanın yedi harikasından birisi olan heykel, 1926-1931 yılları arasında inşa edilmiştir. Devasa boyutlara sahip olan heykel 710 metre yüksekliktedir ve 1.145 ton ağırlığındadır. Dağ üzerinde Rio de Janeiro kentine karşı eşsiz bir manzara sunmaktadır.

Heykeli yakından görmek için saatte 360 yolcu taşıma kapasitesine sahip olan ve heykele ulaşmanıza yardımcı olan bir trene bindikten sonra 20 dakikalık bir yolculuk ziyaretçileri bekler, tren yolunun bitiminde ise 222 basamaklı bir merdivenden tırmanmanız gerekmektedir. Heykelin yakınında ise 150 kişi kapasiteli bir şapel bulunmaktadır. Ziyaretçilerin yoğun olarak geldikleri dönem Hıristiyanlar için oldukça önemli olan günlerden Paskalya ve Noel bayramıdır.

Heykelin İlk Tasarım Fikri Nasıl Ortaya Çıktı?

Bu devasa heykel ile ilgili orijinal fikir Oswald isimli bir tasarımcıya ait olup, tasarım 1921-1922 yılları arasında sunulmuş ve kabul edilmemiştir. İlk yapılan tasarımda İsa’nın bir elinde küre tuttuğu ve üzerinde durduğu kaidenin dünyayı temsil ettiği bilinmektedir. Fakat heykelin gerçek tasarımcısı Heitor Silva Costadır. Tasarım yapıldıktan sonra Fransız asıllı heykeltıraş Paul Landowski heykeli beş yıl içerisinde tamamlamıştır.

Heykelin Yapım Malzemesi Nelerdir?

Heykelin yapımında inşaat malzemesi olarak beton kullanılmış ve üzerine katman olarak da sabun taşı malzeme kullanılmıştır. Kurtarıcı İsa Heykeli 2007 yılının Temmuz ayında Dünyanın yedi harikasından birisi seçilmiştir.

Heykelin Farklı Hikayeleri

Heykel birçok farklı hikayeye konu olmuştur. 1999 yılında Avusturyalı Paraşütçü ve Yüksek atlama sporcusu Felix Baumgartner, İsa Heykelinin sağ koluna bir ok ile halat fırlatmış ve sağ kolundan muhteşem kent manzarasına karşı paraşüt ile atlamıştır.

Heykelin bir benzeri Dominik Cumhuriyeti’nin kuzeyindeki Puerto Plata kentinde İsa heykeline yakın boyutlarda inşa edilmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here