Kürk Mantolu Madonna’nın Yazarı Kimdir?

0
129

Kürk Mantolu Madonna’nın Yazarı Kimdir?

Sabahattin Ali’nin Ailesi ve Çocukluğu

Kürk Mantolu Madonna’nın yazarı Sabahattin Ali, 25 Şubat 1907’de Eğridere’de dünyaya gelmiştir. Babası Selahattin Bey, annesi ise Hüsniye Hanım’dır. Sabahattin Ali asker kökenli bir aileden gelmektedir. Babası Selahattin Bey, askerlik görevinden istifa ettikten sonra tüm aile Edremit’e yerleşmiştir. 1914 yılında 1. Dünya Savaşı’nın başlamasıyla birlikte Selahattin Bey askere alınmış ve aile Çanakkale’ye geçmiştir. Sabahattin Ali için bu dönem, oldukça önemlidir. Annesinin rahatsızlığı ve babasının işlerinden dolayı hayat mücadelesiyle erkenden karşı karşıya kalmıştır.

Eğitimi

Eğitimine İstanbul’da Füyuzat-ı Osmaniye Mektebi’nde başlamıştır. Daha sonra ailenin Çanakkale’ye taşınmasının ardından eğitim hayatına Çanakkale İbtidai Mektebi’ne gitmiştir. Bu süreçte babası Selahattin Bey askerlikten istifa ettiği için önce İzmir’e yerleşmişler, ancak İzmir’in Yunan işgaline uğramasından sonra Edremit’e taşınmışlardır. Burada Edremit İdadisi’nde eğitim hayatına devam etmiştir. Buradaki eğitiminden sonra Balıkesir Darülmuallimin’e giren Sabahattin Ali, ilk öyküsünü bu yıllarda kaleme almıştır. Ayrıca bu yıllarda yaşanan birtakım sıkıntılardan dolayı psikolojik olarak kötü günler yaşayan Sabahattin Ali, öğretmenleri aracılığı ile İstanbul Öğretmen Okulu’na geçiş yapmıştır. Buradan mezun olduktan sonra Yozgat Cumhuriyet Mektebi’ne atanarak 1 yıl burada ilkokul öğretmenliği yapmıştır.

Türk Edebiyatı’na kazandırdığı birçok eseri bulunan Sabahattin Ali, genel kültür açısından da herkesin tanıması gereken değerli yazarlardandır.

Kariyeri

1928 senesinde Maarif Vekaleti yabancı dil öğretmeni yetiştirmek üzere Avrupa’ya öğrenci göndereceğini ilan etmiştir. Sınava giren Sabahattin Ali, sınavda başarılı olmuş ve Almanya’ya gitmiştir. Burada Almancasını ilerleterek özel kurslara devam etmiş ve Türkiye’ye dönerek iş hayatına Türkiye’de devam etmiştir.

Eserleri:

-Şiirleri; Dağlar ve Rüzgar, Kurbağanın Serenadı ve Öteki Şiirlerle birlikte

-Öyküleri; Değirmen, Kağnı, Ses, Kağnı-Ses, Yeni Dünya, Sırça Köşk

-Romanları; Kuyucaklı Yusuf, İçimizdeki Şeytan, Kürk Mantolu Madonna

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

nineteen + 6 =