Küba Tarihi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Küba Tarihi Hakkında Bilinmesi Gerekenler - Küba Tarihi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

KÜBA HANGİ KITA’DA YER ALMAKTADIR?

Küba, Amerika kıtasında yer almaktadır. Karayip Denizinde irili ufaklı adalardan meydana gelen bir ada devletidir.

KÜBA TARİHİ

Küba tarihi M.Ö 4.yy kadar uzanmaktadır. Küba’yı 1490’lı yıllarda Kristof Kolomb keşfetmiştir. Küba keşfedildikten sonra sömürgeci güçler olan İspanyollar ve Portekizliler ‘in çatışma alanına dönüşmüştür. Daha sonra adaya İspanyollar egemen olmuştur. Küba’da yerli halk İspanyolların katliamlarına karşı ayaklanarak sömürgeciliğe karşı ilk başkaldırıyı başlatmıştır. Hatuey bu direnişin lideri olmuş ve böylelikle Küba’nın ilk kahramanı olmuştur.

Küba zaman içinde Sömürgeci İspanyolların şeker ve tütün üretim merkezi haline getirilmiştir. Köle işçiler Küba’ya getirilerek çalıştırılmaya başlanmıştır.

Küba’da 19.yy da İspanyollara karşı bir başkaldırı daha olmuş ve bunun sonucunda kölelik kaldırılmıştır.

Küba 1899 da ABD gözetiminde bağımsızlığını ilan ettiyse de tam bağımsızlık sağlayamamış bu seferde ABD etkisi altına girmiştir.1933 de ABD’nin desteklediği Batista iktidarı ele geçirmiştir. Batista, Küba tarihi açısından bir diktatör olarak karşımıza çıkmaktadır.

FİDEL CASTRO

Fidel Castro Küba ile özdeşleşen bir liderdir. Castro, Batista diktatörlğüne karşı başarıyla mücadele etmiş ve iki kez girişimde bulunmuştur ilk girişimi başarısız olmuş 1955 de ise arkadaşı Ernesto Che Guevara ile birlikte Batista’yı devirerek başa geçmiştir.ABD başta Castro’yu desteklese de Castro’nun kominist fikirleri sebebiyle desteğini çekmiştir. ABD,1961 de “Domuzlar Körfezi Çıkarması” ile Castro’yu devirmek istemiş fakat başarısız olmuştur.1962 de ABD ile SSCB arasında yaşanan “Küba Krizi ” dünyayı Nükleer Savaşın eşiğine getirmiştir.

Küba Tarihi açısından SSCB’nin 1991’de dağılması kötü olmuştur. SSCB’nin dağılmasıyla ABD ambargosu artarak devam etmiş buna rağmen Küba ayakta kalmıştır.

2006 da Castro rahatsızlığı sebebiyle yönetimi kardeşi Raul’a bırakmıştır.2008 de Castro emekli olduğunu duyurmuştur.

2016 da büyük Küba lider Fidel Castro 90 yaşında hayatını kaybetmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5 × five =