Kıbrıs Barış Harekatı Nasıl Yapıldı?

Kıbrıs Barış Harekatı Nasıl Yapıldı?
Kıbrıs Barış Harekatı Nasıl Yapıldı?

Kıbrıs’ın Tarihi

Kıbrıs, Akdeniz’de 9282 kilometre kare yüzölçümüne sahip ve askeri üs olarak önemli bir konuma sahiptir. Jeopolitik konumundan dolayı yaklaşık M.Ö 1450 yıllarından sonra Mısırlılar, Fenikeliler, Hititler, İyonyalılar, Asurlular, Persler, Büyük İskender (Ptoleme Egemenliği), Romalılar, Bizanslılar, Araplar, Haçlılar ve Venediklilerin ardından ada Osmanlı İmparatorluğunun hakimiyetine geçmiştir.

Osmanlı Devletinin en güçlü olduğu dönemlerinde 300 yıl hakimiyet altında olan ada 1877-1878 Osmanlı-Rus savaşından sonra İmparatorluğun yıkılmaması adına geçici olarak İngiltere’ye verilmiştir. Fakat I. Dünya Savaşında yenilen Osmanlı Devleti Lozan Antlaşması (1923) Kıbrıs’ı İngiltere’ye bırakmıştır.

20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekatı

Takvimler 20 Temmuz 1974 tarihini gösterdiğinde Türk jetleri Kıbrıs’ta uçmaya başladı. Yunan ordusu bombalanırken adaya havadan ve denizden asker sevkiyatı yapılıyordu. Komando birlikleri Kıbrıs’a sevk edilirken 33 donanma gemisi de Kıbrıs’a varmak üzereydi. Bir taraftan Gönyeli ve Kırnı bölgelerine komando sevkiyatı yaparken bir taraftan da Girne Pladini cephesine sevkiyatlar durmadan devam ediyordu.

Girne cephesine çıkan ilk tim olan SAT Komandoları huzuru ve güvenliği sağladıktan sonra Geçitköy (Panağra) taraflarına ilerleyerek cepheye ulaştılar. Takvimler 22 Temmuz 1974’ü gösterdiğinde BM tarafından Rumlara karşı verilen ateş kararı Türk ordusu tarafından uygulanmaya başladı. Ateş kararının verildiği günden sonra 29 araçlık Rum ordusu Türk Hava Kuvvetleri tarafından vuruldu. Rumlar yavaş yavaş yenilgiye uğrarken Yunanistan’da cunta ve Kıbrıs da olan EOKA başkanı Sampson görevi bıraktı. İstifalardan sonra BM Güvenlik Konseyi’nin 1974 20 Temmuzunda aldı kararla adanın üç garantörü olan İngiltere, Türkiye ve Yunanistan arasında bir anlaşma ortamı sağlanmaya çalışıldı.

25 Temmuz gününde Cenevre’de başlayan toplantı 30 Temmuz tarihine kadar devam etti. Sonucunda ateşkes kararı alındı. Ateşkes kararından sonra adada bulunan 40.000 Mehmetçik beklemeye başladı. Böylelikle 1. Kıbrıs Barış Harekatı başarıya ulaştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

two × 4 =