Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi keman virtüözleri arasında gösterilen İranlı bir müzisyen Farid Farjad. 1938 yılında Tahran’da doğan Farjad, Fars Halk Müziği ile Klasik Batı Müziğini harmanlayarak kendine özgü tarzını, yaptığı beş albümle dinleyiciyle buluşturdu. Bu beş albüm aslında aynı adı taşıyan bir seri. An Roozha-1 (1989), An Roozha-2 (1989), An Roozha-3 (1990), An Roozha-4 (1997) ve An Roozha-5 (2007).

farjad01 - Kemanı Ağlatan Yaşlı Adam Farid Farjad

An Roozha’nın Türkçede karşılığı ise “O Günler” anlamına gelmekte ve İran devriminden önceki günlere adanmış. 1979 yılındaki İran İslam Devrimi’ne karşı çıkarak bir yıl öncesinden Amerika’nın California kentine göç etmiş ve o tarihten beri ülkesine dönmemiş. Konser vermek için ülkemize geldiğinde de “Burada kendi ülkemi soluyorum. Ülkeniz ülkem kokuyor” diyerek ülkesine duyduğu özlemi dile getiriyor.

Farjad’ın müziğinin ne kadar değerli ve hazmedilmesinin ne kadar zor olduğu çıkarmış olduğu albümlerin sayısından da belli oluyor. Böyle bir virtüözün sadece 5 albümünün bulunması gerçekten ilginç.

farjad02 1024x576 - Kemanı Ağlatan Yaşlı Adam Farid Farjad

Sık Sık Ülkemizi Ziyaret Ediyor

Ülkemize geldiğinde pek çok televizyon programına da katılan Farjad, canlı yayında kemanını hatasız bir şekilde çalarak izleyicileri kendisine bir kez daha hayran bırakmayı başarıyor. Yaptığı basit ama vurucu şarkılar dinleyici üzerinde tekrar tekrar dinleme isteği uyandırıyor. Farjad, şarkılarında genellikle piyano üzerine keman çalmayı tercih ediyor.

Farid Farjad’ın bütün çalışmalarında gam ve hüzün var. Eski, devrim öncesi güzel günlere duyulan bir özlem sonucunda çıkan parçalardan da farklı bir şey beklemek doğru olmaz zaten. Televizyonda bir reklam müziği olarak duyduğumuz, radyoda farkında olmadan kulağımıza yerleşen keskin bir keman tınısının, aslında Farjad’a ait olduğunu çok azımız biliyor. Bu bakımdan, Farjad yeni dinleyici kitlelerine ulaşmaktansa var olan kaliteli dinleyici kitlesini korumaktan yana. Reklam yapmayı, parçalarına klip çekmeyi bu yüzden sevmiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here