Kara Madde Nedir?

0
349

Kara madde varlığına dair teori ilk kez 1932 yılında Jan Hendrik Oort tarafından ileri sürülmüştür. Bundan bir sene sonra Kaliforniya Teknik Enstitüsünden İsviçreli bir astrofizikçi olan Fritz Zwicky bu iddiayı desteklemiştir. Bu iddia yaklaşık kırk yıl boyunca kimse tarafından dikkate alınmamış ve bir anlamda toz tutmuştur.

karanlikmadde01 1024x576 - Kara Madde Nedir?

Karanlık maddenin tanımını yapmak gerekirse, radyo dalgaları, x-ışınları ve gözlemlenebilir ışık ile herhangi bir şekilde etkileşimde bulunmayan, varlığı yalnızca evrendeki diğer maddeler üzerindeki kütle çekimsel etkileriyle gözlemlenebilen maddeler olduğu söylenebilir. Kara madde ismi, aydınlık kelimesinin karşıtı anlamında değil, bu maddenin bilinmezliği ve gizemliliği sebebiyle verilmiştir. Çıplak gözle gözlemlenemiyor oluşundan dolayı bu ismin verildiği düşünülse de aslında hiçbir dalga boyundan sinyal almanın mümkün olmaması onun bilinmez yani karanlık bir madde olduğu düşüncesini doğurmuştur.

Karanlık Madde’nin Varlığı Nasıl Tespit Edildi?

Bilim adamları bunu, uzaydaki gök adaların döngüsel hızlarındaki değişimi ve çevresindeki yer alan diğer uzay materyallerine uyguladığı kütle çekimsel etkiyi ve gök adaların barındırdığı ısının dağılımını gözlemleme yoluyla anladılar.

Evrendeki maddelerin dağılımının, yaklaşık olarak %70-75 oranında karanlık enerji, %20 lik bir oranda ise karanlık maddeden oluştuğu düşünülüyor. Geriye kalan %5 lik kısım tüm yıldız, gezegen, galaksi vb. Gibi gözle görülebilir materyallerdir. Evrendeki karanlık madde miktarının böylesi yüksek oluşu bilim çevreleri için bu konunun neden bu kadar önemli olduğunun sebebidir.

karanlikmadde02 1024x580 - Kara Madde Nedir?

Karanlık enerjinin ise evren boyunca eşit bir miktarda yayıldığı fikri baskın. Fakat karanlık maddenin dağılımının aynı şekilde olduğu düşünülmüyor. Bunun sebebi karanlık enerjinin ve karanlık maddenin evrendeki işlevlerinin farklı oluşu. Karanlık enerji evrenin genişlemesinde rol oynarken, karanlık madde galaksilerin oluşmasını ve varlıklarını sürdürebilmelerinde önemli bir rol oynamakta.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz