Ana Sayfa Kültür-Sanat Kapalı Maraş Nerede? Nasıl Gidilir?

Kapalı Maraş Nerede? Nasıl Gidilir?

0
603

Aslında Maraş deyince pek çok kişinin aklına Kahramanmaraş gelmekte ancak bu Maraş biraz daha farklı. Kapalı Maraş hem bizim hem de insanlık için çok önemli merkezlerden bir tanesi.

kapalimaras01 - Kapalı Maraş Nerede? Nasıl Gidilir?

Maraş bugünkü Kıbrıs Adası üzerinde bulunan bir yer. 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı öncesi bu bölge Avrupalı zenginlerin, özelikle İngilizlerin tatillerini geçirmek üzere geldikleri eşsiz bir sahil kasabası. Akdeniz’in tüm güzelliklerinin görüldüğü bu bölge aynı zamanda bir kumar cenneti durumundaymış. İngilizlerin Kıbrıs Adası üzerinde eskiden beri gelen söz sahibi olma durumları bu bölgede kendilerine istedikleri otel ve tatil köylerini yapma hakkı tanımış. Öyle ki burada bulunan en lüks otel tamamen İngiliz halkının ve İngiliz Kraliyet ailesinin hizmetindeymiş.

kapalimaras02 - Kapalı Maraş Nerede? Nasıl Gidilir?

1974 Kıbrıs Barış Harekâtı sonrası bu bölge Türk ve Rum tarafları arasında kalan tarafsız bölge ilan edilmiş. Burada yaşayanlar sahip oldukları bütün eşyalarını, evlerini, arabalarını olduğu gibi bırakarak Kapalı Maraş ’tan ayrılmak zorunda kalmışlar. Aslında ellerindekileri bırakıp ayrılmamışlar. Geri dönmek amacıyla burada bırakmışlar ancak geri dönememişler.

kapalimaras03 - Kapalı Maraş Nerede? Nasıl Gidilir?

43 Yıldır Kimse Giremiyor

Kapalı Maraş, 1974 Kıbrıs Barış Harekâtından bu zamana yaklaşık 43 yıldır kapalı ve kimsenin girilmesine izin verilmiyor. Burada bulunan evler, arabalar, oteller, casinolar bırakıldıkları haliyle olduğu gibi duruyorlar. Bu bölgeye giriş tamamen yasak. Ancak zaman içinde bu bölgeye giren gazetecilerin çekmiş oldukları resimler insanlarla paylaşılmakta. Bu resimlerden de Kapalı Maraş ’ın nasıl lüks bir yer olduğu da anlaşılıyor. Evlerde bulunan otomatik çamaşır makineleri, buzdolapları, son model arabalar burasının nasıl bir yer olduğunu gözler önüne seriyor.

kapalimaras04 - Kapalı Maraş Nerede? Nasıl Gidilir?

Kapalı Maraş bölgesi bir turizm cenneti olması bakımından burada bulunan otel sayısı da oldukça fazla. 1974 yılında yani Barış Harekâtı başlayana kadar burada bulunan yatak kapasitesi tüm Kıbrıs adasının 2 katına eşit bir durumdaymış. Günümüzde Kapalı Maraş hala kapalı bir şekilde hayalet şehir olarak durmaya devam ediyor.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz