Kahve Lekesi Nasıl Çıkarılır?

0
272

Kahve içmek insanda keyif yapmayı çağrıştırsa da kahve lekesi de bir o kadar irite edicidir. Öncelikle böyle bir kaza yaşandığında yapmanız gereken ilk şey hemen müdahale etmektir. Zaman geçtikçe kahve kumaş dokusunun içine işleyecektir. Özellikle halılarınız için zaman çok önemlidir.

kahve01 - Kahve Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Beyaz bir bez ya da kağıt havluyla, tampon yaparak kahvenin emilmesini sağlayın. Fazla bastırarak lekeyi daha fazla yaymaktan kaçının.

Bir bardağa koyduğunuz deterjanlı ve sirkeli suya temiz bir bez batırın. Bezi dairesel hareketlerle lekenin üzerine uygulayın ve birkaç dakika bekleyin. Çok fazla bastırmamaya dikkat edin.

Bazen İnatçı Olabilir

Deterjanlı bezinizi durulayın. İyice durulanmış bezi yemiz suya batırdıktan sonra deterjanlı ve sirkeli suyu lekenin bulunduğu yerden temizleyin. Kahve lekesi olan bölgeyi fazla ıslatmamaya çok dikkat edin. Kuru bir kağıt havluyla fazlalık suyu alın ve bölgeyi kurumaya bırakın. Kurumaya bıraktığınızda bölgenin üzerine basmamaya dikkat edin. Daha sonra elektrikli süpürgeyle lekenin üzerini süpürün.

Kuruma gerçekleştikten sonra lekenin bir kısmı geri gelebilir. Müdahale hızınız ve temizlik uygulamanıza göre sonuç değişebilir. Böyle bir durum olduğunda sabunlu suyla silme ve duruma işlemini tekrar uygulayabilirsiniz.

kahve02 1024x576 - Kahve Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Eğer lekeye ilk müdahaleyi yapmakta geciktiyseniz, lekenin üzerine tuz dökebilirsiniz. Tuz lekedeki nemi emerken lekenin rengini açar.

Kahve lekesi üzerine bira dökmek ve ıslak bebek mendilleriyle lekeyi silmek de kahve lekelerinden kurtulmak için önerilen diğer yöntemlerdendir. Çıkarılması için bin bir türlü yöntemin uygulandığı kahve, aslında bu kadar tehlikeli bir içecek olmasına karşın, hiçbir zaman bu yönüyle anılmamıştır. Tam tersine kahve içmek insanın keyiflenmesine sebep olur. Aynı zamanda keyfi yerinde olan bir insan da kahve içmek ister. Bu sebepten dolayı kahvenin geleneklerimiz arasında önemli bir yeri vardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz