Ana Sayfa Kültür-Sanat Kadınlar Gününün Önemi Nedir?

Kadınlar Gününün Önemi Nedir?

0
337

Kadınlar Gününün Önemi Nedir?

  Kadınlar Günü ya da Dünya Emekçi Kadınlar Günü; dünyada 8 Mart tarihinde kutlanan özel bir gündür.

Kadınlar Gününün Önemi Nedir - Kadınlar Gününün Önemi Nedir?

Kadınlar Günü’nün Tarihçesi

ABD New York’ta 8 Mart 1857’de, bir tekstil fabrikasında isyan başlar. 40.000 işçi, daha iyi çalışma koşulları istedikleri gerekçesiyle greve başlarlar. Olaylar büyüdükçe, olay yerine gelen polisler işçilere saldırarak, onları fabrikaya kilitlerler. Ancak kısa süre sonra fabrikada bir yangın başlar, kilitli kapılar ve kurulan barikatlar yüzünden kaçamayan, çoğunluğu kadın 129 işçi hayatını kaybeder.

Ağustos 1910’da, Danimarka’nın Kopenhag şehrinde, 2. Enternasyonale Bağlı Kadınlar Toplantısı düzenlenir. Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden olan Clara Zetkin, 1857’de ölen işçilerin anısına, 8 Mart tarihinin Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak anılmasını ister. Bu önerisi oy birliği ile kabul edilir.

Bu olaydan 1 yıl sonra ise yeniden bir felaket yaşanacaktır. ABD New York’ta bulunan Triagle Gömlek Fabrikası’nda, özellikle Doğu Avrupa’dan göç etmiş, aralarında çocuk işçilerin de bulunduğu çoğu kadın işçi, haftalık 72 saat çalışarak 7 dolar ücret almaktadır. 25 Mart 1911’de fabrikada çıkan büyük bir yangında 149 işçi hayatını kaybeder.

Dünyada Kadınlar Günü

Yaşanan bu iki olay, özellikle ABD’de çalışma koşullarına karşı büyük bir ayaklanma başlatır. Bu olayların ve ayaklanmaların ardından ise çalışma koşulları ile ilgili birtakım değişikliklere gidilmeye başlanır.

Dünya Kadınlar Günü, ilk kez 19 Mart 1911’de, Almanya, İsviçre, Avusturya ve Danimarka’da düzenlenen gösterilerle, yüz binlerce kadın tarafından anılmıştır ve 2. Dünya Savaşı döneminde, birçok ülke Kadınlar Günü’nün anılmasını yasaklamıştır. Ancak 1960’ların sonundan itibaren, gündem olmaya başlamıştır. Birleşmiş Milletler, 16 Aralık 1977’de 8 Mart’ı kabul etmiştir.

Ülkemizde Kadınlar Günü, komünist kadınlar tarafından 1921’de Ankara’da düzenlenen bir toplantıda ilk kez anılmıştır.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz