Ana Sayfa Kültür-Sanat John Lennon Kimdir (Hayatı) Biyografi

John Lennon Kimdir (Hayatı) Biyografi

0
387

Efsanevi Beatles grubunun kurucusu John Lennon 9 Ekim 1940 tarihinde İngiltere’nin Liverpool şehrinde dünyaya geldi. İşçi olan anne ve babası, Lennon henüz 2 yaşındayken boşandılar. Teyzesinin yanında büyüyen Lennon’ın annesi Lennon 17 yaşındayken trafik kazasında hayatını kaybetti.

johnlenon01 - John Lennon Kimdir (Hayatı) Biyografi

Lisedeyken Paul Mc Cartney ile tanıştı ve 1958 yılında aralarına George Harrison’ı da aldılar ve ilk müzikal denemelere başladılar. O yılarda grubun ilk adı The Silver Beatles oldu. İlk kurulduğundan 5 kişi olan grup 1960 yılında adını The Beatles olarak değiştirdi. Grubun son kadrosunda davulun başına da Ringo Star geçmişti.

Liseden sonra gittiği sanat okulunda tanıştığı Cynthia Powell ile 1962 yılında evlendi bir yıl sonra da Julian adından oğulları dünyaya geldi. John Lennon ’ın 1968 yılında Yoko Ono’ya aşık olması karısından boşanmasına sebep oldu. 20 Mart 1969’da Yoko Ono ile evlendiler.

Beatles Müzik Piyasasına Damga Vurdu

10 yıl boyunca Beatles yaptığı müzikle dünya müzik piyasasını alt üst etti. Grup dünyanın hemen hemen her yerinde konserler verdi ve albümleri satış rekorları kırdı. Bu durum John Lennon üzerinde psikolojik bir değişimi de beraberinde getiriyordu. Lennon artık şöhret olmaktan sıkılmıştı. 31 Aralık 1970’de Beatles’la müzik yapmaktan acı çekmeye başladığını söyleyerek arkadaşlarıyla birlikte Beatles grubunu bitirme kararı aldıklarını açıkladılar.

lennonvekatili - John Lennon Kimdir (Hayatı) Biyografi
Katili John Lennon’ı vurmadan önce ondan imza alırken

Lennon, solo albümler yapmaya devam etti ve Beatles’tan sonra kendisini dünya barışına adadı. Yazdığı şarkılar müzik listelerinde 1 numara oldu. Artık Amerika’ya taşınmış ve müzik endüstrisinin kalbi olarak gördüğü bu yerde müzik hayatına devam edecekti. Yeni albümünü piyasaya sürdükten bir hafta sonra, akli dengesinin bozuk olduğu anlaşılan hayranı Mark Davis Chapman tarafından 8 Aralık 1980’de New York’ta kaldığı otelin önünde beş kurşunla vurularak öldürüldü.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz