Ana Sayfa Kültür-Sanat Jim Morrison Kimdir (Hayatı) Biyografi

Jim Morrison Kimdir (Hayatı) Biyografi

0
516

Dünyaca ünlü şarkıcı Jim Morrison az kişinin bildiği ama bilenlerin de son derece sevdiği şarkıcılardan bir tanesi. Morrison sadece bir şarkıcı değil aynı zamanda bir şair. Müzik sahnesine çıktığı anda aykırı kişiliği ile insanları kendisine hayran bırakan bir kişi.

morrison01 1024x538 - Jim Morrison Kimdir (Hayatı) Biyografi

Jim Morrison 8 Aralık 1943 tarihinde Florida’da dünyaya geldi. Dört yaşındayken ailesiyle birlikte New Mexico otoyolunda ilerlerken kaza yapıp ters dönmüş bir kamyon ve etrafa saçılmış insanlar gördü. Ölümle ilk karşılaşması bu olmuştu. Yolda yatanlar Kızılderililerdi. Bu tarihten sonra Kızılderililere karşı ilgi duymaya başladı ve arkadaşlarına, ölen Kızılderililerin ruhlarının kendisine geçtiğini yıllar boyunca anlattı.

1965 yılında The Doors adını koyduğu grubunu kurdu. Grup adını Aldous Huxley’in yazdığı The Doors Of Perception kitabından alıyordu. Morrison’ın bu kitapta geçen “kapıların ardında bilinen ve bilinmeyen gerçekler vardır” sözünden etkilenerek koyduğu söylenmektedir. The Doors’un kadrosunda vokalde Jim Morrison, klavyede Ray Manzarek, gitarda Robby Krieger ve davulda John Densmore bulunmaktadır.

morrison02 - Jim Morrison Kimdir (Hayatı) Biyografi

Sahnede Tutuklanan İlk Şarkıcı

Morrison, The Doors ile birlikte 6 yıl içinde tam 6 albüm çıkardı. Grup Amerika ve Avrupa o kadar büyük ses getirdi ki pek çok kişi için Beatles ile birlikte dönemin en iyi rock grubu olarak değerlendirildi. Morrison grubun konserlerinde zaman zaman seyirciyi galeyana getirerek taşkınlıklar çıkmasına sebep oldu. Bu taşkınlıklara kendisi de sahneden katıldı. En bilinen konser görüntülerinden bir tanesinde polisi seyirciye şikâyet ederken apar topar polisler tarafından sahneden indirilip tutuklandı. Jim Morrison, sahnede tutuklanan ilk şarkıcı olarak biliniyor.

morrison03 1024x691 - Jim Morrison Kimdir (Hayatı) Biyografi

Jim Morrison 3 Temmuz 1971’de Paris’te bir otel odasında ölü bulundu. Ölüm sebebi hala tartışılmaktadır. Ancak kabul edilen kanı kendisinin aşırı doz uyuşturucudan öldüğüdür. Bununla birlikte grup arkadaşı Ray Manzarek, bir otopsi bile yapılmadığını ve apar topar defnedildiğini söylemektedir. Pek çok insan da kalp krizinden öldüğünü, kullandığı ilaçlardan dolayı söylemektedirler. Mezarı Paris’te pek çok ünlünün de mezarının bulunduğu Pere Lachaise mezarlığındadır.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz