Jean Claude Van Damme Kimdir? Hayatı (Biyografi)

0
368

90’lı yıllarda karate ustası denilince akla ilk gelen isimlerden bir tanesi de Jean Claude Van Damme ’dır. Van Damme bilinenin aksine Amerikalı değildir. O da tıpkı Arnold Swarzenegger gibi ünlü olabilmek için Hollywood’un yolunu tutmuştur.

vandamme01 - Jean Claude Van Damme Kimdir? Hayatı (Biyografi)

Gerçek adı Jean Claude Camille Francois Van Varenberg olan Van Damme, 18 Ekim 1960 tarihinde Belçika’da dünyaya geldi. Babası çiçekçilik yapan Van Damme, 8 yaşından itibaren bale dersleri almaya başladı. 16 yaşına geldiğinde okumanın pek bir şey ifade etmediğini anlayarak okulu bıraktı ve dövüş sporları üzerine eğitim almaya başladı. Uzun yıllar karate sporunun incelikleri üzerine eğitim aldıktan sonra tıpkı Bruce Lee’nin yaptığı gibi kendi spor salonunu açtı.

Çocukluktan beri karate filmlerinde oynama isteği, Belçika sınırları içerisinde mümkün görünmüyordu. Çünkü Belçika hem film sektöründeki yokluğu hem de karate sporunun çok fazla bilinmemesi yüzünden Van Damme’ın isteklerini karşılayabilecek bir yer değildi. Bu sebeple açmış olduğu spor salonunu satarak Los Angeles’e taşındı.

Şov Yaparak Rolü Kaptı

Amerika’ya gittiğinde tek kelime İngilizce bilmeyen Jean Claude Van Damme, kendisini film yapımcılarına direkt olarak karate şovları yaparak tanıttı. Öyle ki, bu şovlardan bir tanesi ünlü yönetmen Menahem Golan’ı bir restoranda sıkıştırıp kafasına bir tekme atmasıyla sonuçlanır. Ancak bu davranışı ona Kan Sporu filmden bir rol kazandırır.

vandamme02 1024x576 - Jean Claude Van Damme Kimdir? Hayatı (Biyografi)

Jean Claude Van Damme, 1996 yılından beri Monaco’da yaşıyor. Kendi sinema şirketini kuran aktör artık yapımcılıkla uğraşmakta. Bununla birlikte ülkemizde de çeşitli programlara katılmış, 2006 yılında çekilen Sınav filminde de rol almıştı. 5 defa evlenen aktörün bu beş evlilikten 3 çocuğu bulunmakta. Şu anda ise eski vücut geliştiricisi Gladys Portugues ile evliliği devam etmektedir. Portugues ile 1987-1992 yıllarında evli kalıp boşanmış sonrasında 1999 yılında tekrar evlenmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz