İyi Bir Blogger Olmak İçin Ne Yapmak Lazım?

0
291

Sosyal medya henüz bu kadar revaçta değilken insanların internet üzerinde vakit harcadıkları en büyük aktivite blog yazmaktı. Sosyal medyanın büyüsüne kapılmayıp bu işi hala yapmaya devam eden bloggerlar mevcut. Peki, iyi bir blogger nasıl olunur? Bunun için ne yapmak gereklidir?

blogger01 - İyi Bir Blogger Olmak İçin Ne Yapmak Lazım?

İyi bir blogger olmak için her şeyden önce kendi fikirlerinizin olması gerek. Bu yüzden kendi fikirlerinizin olmadığı, dolayısıyla bilgi sahibi olmadığınız konular hakkında yazmaya çalışmak, konu hakkında bilgisi olan insanların, yazdıklarınızı okuduklarında kolaylıkla eksiklerinizi ve hatalarınızı görmelerine sebep olacaktır. Bloğunuzda bulunan yorum kısmına yazacakları bir yorumla sizi zor durumda bırakabilirler. Bu bakımdan gerçekten bilgi sahibi olduğunu düşündüğünüz konular üzerinde yoğunlaşın.

Yazmak için acele etmeyin ya da yazmak zorunda olduğunuzu düşünmeyin. Bir şeyler yazmak için doğru zamanın geldiğini hissedeceksiniz. Evet, bloggerlıkta da ilham vardır. İlham olmadan yazmak isterseniz bunun zorlama bir yazı olacağını unutmayın. Bu durum yazacağınız yazının da kalitesini düşürecektir. Her gün ya da her saat yazı yazmak zorunda değilsiniz. Bazen bir hafta, bazen iki hafta yazmadığınız zamanlar olacak. Yazı yazmak için düşünmeniz gerekiyor. Eğer düşünmezseniz, bu süre yıla kadar uzayabilir. Konsantrasyonunuzun kaybolacağını düşünüyorsanız yazılarınızın arasındaki sürenin çok fazla uzamasına engel olun.

Az Ama Öz Yazmayı Deneyin

Mutlaka sayfalar dolusu yazılar yazmak zorunda olduğunuzu düşünmeyin. Blog yazıları için belirli bir kriter yoktur. Bazen tek paragraflık da yazılar yazabilirsiniz. Ancak verdiğiniz bilgilerin doğruluğundan ya da eksikliğinden şüphe duyuyorsanız ilk önce bunu araştırın. Bloğa yazılan her yazının yıllarca orada kalacağını unutmayın. Bu yüzden insanlar yazılarınızı, siz yazdıktan yıllar sonra dahi okuyacaklardır. Eğer çok fazla kitleye ulaşmak istiyorsanız herkesi ilgilendiren konulardan bahsedin.

Bununla birlikte, iyi bir blogger yazdıklarını sosyal medya üzerinden de paylaşmalıdır. Bu sayede bloğunuza çok daha fazla ziyaretçi çekebilirsiniz. Bloğunuza yazdığınız bir yazının, siz hiçbir şey yapmadan sosyal medya üzerinde paylaşılmasını sağlayan eklentiler kurabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz